Cinsel İstismarda 'Somut Delil' Şartı Arayan Düzenlemenin Kabul Edilmesi

Sypnosis

in god we trust all others we audit
Özel üye
Burada hemen duygusal düşünülmemeli diye düşünüyorum. Çünkü özellikle bazı kadınların erkeğe iftira atmak için * şahıs bana tecavüz etti diyerek * şahısın hayatını kararttığı gibi, menfaatlari doğrultusunda çocukları yalanlarına alet eden insanları hepimiz görüyoruz. Eğer cinsel istimar olayı varsa mahkeme bunun doğruluğundan şüphe duyuyorsa bir yere kadar somut delil isteme olayı mantıklıdır. Zira bu devirde insanlara güven olmuyor. Bir kaç yıl önce bir haberde kadının biri bir adama cinsel istismarda bulundu diyerek iftira attı. Mahkeme adamı suçlu buldu, hapis yatırdı, hapisten sonra adam tanıdıklarının yüzüne bakamıyordu ve olaydan yıllar sonra iftirayı atan kadın bir televizyon programında kendisinin ona iftira attığını ve pişman olduğunu açıkladı. Bu yüzden somut delil olayı bana mantıklı geliyor. İnsanların sahtekarlığı inanılmaz derecelere ulaşmış, sırf duygulara ve sözlere bakarak kesin yargıya varırsak aldanma ihtimalimiz çok yüksek...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Elbette dışarıdan bakıldığında delile falan gerek yok istismarda asalım keselim diye düşünülebilir ancak bazı meslekler bu konudaki iftira ve karalamaya o kadar müsait ki kesinlikle somut delile ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Geçmişte şahit olduğum bir olayı özetle anlatayım.

Bana güvenen ve adım atmadan önce bana danışma ihtiyacı olan birinden duyduklarım o günden sonra ne kadar dikkatli olunması gerektiği konusunda benim için de dönüm noktası olmuştur. Olay şöyle. Bir anne öğretmenle bir şekilde tartıştığı için intikam almak amaçlı çocuğuna öğretmeninin kendisine öğrenci/öğretmen iletişimi dışında dokunduğunu söyleyeceğini ve bunun için komşu kızı ile de konuştuğunu bu konuda ne düşündüğümü sordu. Soru karşısında o kadar şaşırdım ve karşımda uzun süredir tanıdığımı düşündüğüm kişinin ne kadar tehlikeli biri olduğunu görmenin etkisiyle ağır birkaç söz söyledim. Tabi böyle bir şey yapmadı durumunda bunun bir kurgu olduğunu da gerekli yerlere bildireceğimi ilettim ve bir daha iletişimim olmadı.

Hadi şimdi çıkalım işin içinden... Somut delil olmadan bir meslektaşın yaşamını karartma girişimi (ki bu girişim falan değil zaten mesleki hayatı biter, bitmese de aynı şehirde mesleğine devam etmesi mümkün olmaz) nelere mal olacaktı.

Bu şekilde iftiraya uğramış ve aklanmış ancak aklansa da tüm yaşamı alt üst olmuş inanlar var. O yüzden somut delil şart! Delilsiz ceza olmaz olamaz...

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Bende böyle bir konu acilmisken cok yakin zamanda oturdugum köyde ysanan bir drami diyeyim aile faciasimi diyeyim bile miyorum ki
bundan yillar once kadin yumurta fabrikasina ise girdi ne ise orda birini bulmus ama tabiki kadin evli ve kocasini aldatiyor buu ve bir kizlari oldu adam sagdan soldan duyduklari ile kadini babasin evine geri göturdu ve babasi aylar sonra kadini alip geri geldi kadinla adamin arasi duzelmisti ve kadin cocuk az buyuyenden sonra ise geri girdi ve bu defada bir tane ogullari oldu ve su an cocuk 18.19 yasinda ama tabiki kimse bilmiyordu daha düne kadar neyin ne oldugunu ve evde huzursuzluklar baslayinca bunlar ayrilmaya karar verdilerr ileri geri derken adam süpheleniyor cocuga dena testi yaptiriyor ve cocuk baskasindan oldugu meydana cikti yani delir ler le ve kadin malesefki biliyormus cocuk kimden oldugunu ve 20 sene babasi sandigimiz adam cocuklarina bakti buyutu ve sonradan bu durumla karsilasti demek istedigim su ki herdayim erkekler suclu degill kadinlarda bir okadar suc var .... bu konu cok uzun ama kisaca yani su zamanda kim hakli kim haksiz bilinmiyor malesefki ummadigin tas bas yariyor olan cocuklara oluyor malesefki ....

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Mesleki hayatımda neler gördüm neler burada anlatılacak gibi değil... Babaya iftira atan evlatmı! Kardeşine artniyetle bakan abimi! Kadınlara tecavüz eden sapıklarımı! İşte böyle şerefsizleri ve iftiraya uğrayanları birbirinden ayırmak için somut delil şart.

İçlerinden en çok üzüldüğüm babaya kızı tarafından atılan iftiraydı. Bir kaç ay cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra çıktı. Çıksada alnına çalınan lekeyi silmek kolay olmayacak.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Bu söyledikleriniz doğru katılıyorum maalesef suçsuz yere iftiraya uğrayan çok bunları kötü niyetle kullananlar da
Ama ya gerçekten istismara uğramışsa ve bir somut delil yoksa mesela Elmalı Davası somut delil yok diye o dava düşecek mi yani ve bunun gibi bir çok dava bunlar cok ince konular ya ben olaya farklı acıdan bakıyorum ama sizlerin dedikleri de doğru;)

Ben de istismar davası olmasa da duyduğum bir hikâyeyi paylaşayım

Arkadaş anlatmıştı Jandarma bir tanıdığı varmış evlilik yapıyor kadın bana şiddet uyguladı diye şikayetçi olmuş boşanma davasında da nafaka bağlanmış hatırladığıma göre bir günlük evlilerdi meğerse niyeti başkaymış kadının adam hem lekeleniyor hem de nafaka ödemek zorunda kalmış maalesef yaşanıyor böyle şeyler keşke yaşanmasa

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Somut delil bulmakta görevlilerin işi ve varsa bulunur. Somut delil olmadan ceza verilmesi durumunda asıl o zaman bu olay tam bir istismara dönüşür ki bunun önünü almak mümkün olmaz. Delil olmadan ceza olabilir mi ya, bu durumda iftiraya uğrayan insanları kim koruyacak. :)