Çin Parmak Bilmecesinin Kerameti

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Çin parmak bilmecesinin kerameti

Çeşitli şeyler satan bazı dükkânlarda Çin parmak bilmeceleri bulacaksınız. Bunlar küçük, renkli örgü parçalarıdır ve her iki işaret parmağınızı alt taraflarına sokarsınız. Kendinizi kurtarmak için yapacağınız ilk hareket parmaklarınızı geri çekmektir. Bunu yaptığınızda parçanın parmaklarının sıktığını görürsünüz.

Aklın acı çeken durumu da tam anlamıyla böyledir. Geçmişte* ki acılardan, var olan sorunlardan veya gelecekteki zorluklardan kurtulmaya, kaçmaya veya onları yok saymaya çalışırken çektiğiniz acı, yaşamınızı iyice sıkıştırır.

Çin parmak bilmecesinden kurtulmak için önerilen dört aşama günlük hayatınıza da uygulanabilir:

1. Gereğinden fazla tepki göstermemeye dikkat edin.

2. Rahatlayın ve derin nefes alın.

3. Düşünerek ve fark ederek hareket edin.

4. Bir kez kurtulduktan sonra, eğer egzersiz yapmak istiyorsanız, bir kez daha yapın.

Gereğinden fazla tepki göstermemeye dikkat etmenin ardamı, verdiğiniz otomatik yanıtlarla kontrolünüzü biraz yitirdiniz demektir. Ani tepki vermemek için, şimdi olana tepki vermeyi öğrenmek önemlidir, geçmişte olana, (beş dakika, beş gün veya beş yıl) ya da gelecekte olabileceklere değil.


İç huzuruna sahip olmak için, tepkilerinizde Bu-Anın İnsanı olun, O-Zamanların veya Olabilirlerin insanı değil. Bu-Anlar aynı zamanda çok daha becerikli ve üretkendir, çünkü, geçmiştekiler veya olabileceklerle değil, şu anda var olanla iş görüyorlar. Eğer, uğraşınız şimdiki zamanda ise, çözümler yaratacak hoş yanıtlar bulmanız daha kolay olacaktır. Eğer geçmiştekilerden veya ileride olabileceklerden yola çıktıysanız korkuyla iş yapıyor olabilirsiniz ve sonuçta sorun üzerine sorun yaratabilirsiniz.

Bu anın insanı olmak için en önemli araç, aklınızıhuzura yönlendirip, nefesinizi derinleştirmektir. İmkân olduğunda, olagelen olayla, tepkiniz arasında en az 30 saniye beklemeyi öğrenin. Kendi kendinize sorun. "Bu olandan, gerginlik, endişe ve korku mu duymalıyım yoksa, sevgi, merhamet ve anlayışla mı karşılamalıyım?"

Belki fark etmişsinizdir, bazen kendinizi tekrar benzer bir ortam içeninde bulduğunuzda, o sorunu veya durumu çözebilirsiniz. Bunun, aklınızda olan değil, dünyada olan şeylerin sonucunda gerçekleştiğini sanırsınız. Tekrar gözden geçirin. Parmaklarınızı bilmecenin içinden bir kez çektikten sonra, istemediğiniz sürece bir daha sokmayın. Birçok kişi, "İyi ama, ortaya durmadan yeni sorunlar çıkıyor ve ben bunları halletmek zorundayım,” diyecektir. Artık bu düşünceden kurtulun. Yaşamınızdaki çoğu sorun, siz onlara katılmaya razı olduğunuz için oluşur.

Sorunlar danstaki eşler gibidir: Omzunuza dokunarak, akıl huzurunuzu yanda kestikleri zaman, uyanık olun. Bazı sorunlarınıza hayır demeyi öğrenirseniz, daha huzurlu bir hayatınız olacaktır.

Ani tepki vermeyin.
Hayatınızın sizi sımsıkı kavradığını hissediyorsanız,
durun. Aklınızı ve uğraşlarınızı sizin seçtiğiniz yüne
yönlendirin
.kaynak: Lee L. Jampolsky, Gülümsemek de Bir Sanattır
 
Top