Çin Aslanı Nasıl Eğitilir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Çin Aslanı Nasıl Eğitilir?

Sevimlilikleriyle bütün dikkatleri üzerine çeken ve ülkemizde Çin Aslanı olarak da bilinen Chow Chow cinsi köpeklerin en ön plana çıkan özellikleri güçleridir. Soğuk iklimlere alışkın bir köpek olması nedeniyle sıkı yünlere sahip olan Chow Chow'lar dirençli yapısıyla bilinmektedir.

Çin Aslanı, oldukça düz bir bacak kısmına sahiptir. Çin Aslanları, yoğun bir tüy yapısına sahiptir ve kızıl, siyah ya da krem renklerine sahip olabilmektedir. Bu köpeklerin tüyleri tek bir renkten oluşur. Aslana benzetilmesi ise kafatasının yapısından dolayıdır. Kulakları küçük ve yuvarlak bir şekilde olduğu için alışılagelmiş köpek türlerinden farklıdır. Kafası geniş ve yüz bölümü düz bir halde bulunmaktadır. Çin Aslanlarının kuyruk kısmında da yoğun miktarda tüy bulunmaktadır.

Çin Aslanları bakım yönünde kolay kontrol edilebilen bir köpek cinsidir. Fakat bu Çin Aslanlarının itaatkar oldukları anlamına gelmez. Bu nedenle Çin Aslanlarını eğitmek diğer köpeklere oranla daha zordur. Çin Aslanları uysal ve fazla ses çıkarmayan bir köpek türüdür. Çok inatçı bir yapıya sahip olan Çin Aslanı, kendi istediğini yapan ve başına buyruk hareket eden bir köpek cinsidir. Çin Aslanı, yabancılara karşı saldırgan olabilmektedir. Çin Aslanıi, dominant bir yapıda olduğu için bu köpeği besleyecek olan kişilerin köpek bakımında ve eğitiminde tecrübeli olması gerekmektedir.

Çin Aslanı eğitiminde sakin ve ılımlı olmak gerekmektedir. Çok fazla havlamayan bu köpekler, 'gel' 'otur' gibi komutları dinlemeyebilir. Doğuştan gelen ve içgüdüsel olarak bir inada sahip olan Çin Aslanı, kendi uygun gördüğü hareketleri yapabilmektedir. Öğrenme yönünden herhangi bir sorun yaşamayan Çin Aslanı, komutları uygulamada sahibine sorun yaşatabilmektedir.

Çin Aslanı, etrafındaki köpeklerle çok rahat bir şekilde anlaşamaz. Sosyal bir Çin Aslanı'na saihip olmak isteyen kişilerin bu köpeği çok küçükken edinmesi gerekmektedir. Doğası gereği, ağır eşya taşımada kullanılan bu köpekler tasma takılması gibi durumlarda da sahibine sorun yaşatabilmektedir.

Çin Aslanı, özellikle serin yerlerde beslenmelidir. Bu köpekler yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu için mevsim geçişlerinde tüylerini dökebilmektedir. Çin Aslanı bakımında tüylerinin kuru şampuanlarla yıkanması gerekmektedir.
 
Top