Challenge Accepted Akımı: Siyah Beyaz Fotoğraflarla Şiddetin Önünde Duran Güçlü Kadınlar

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet ve taciz olayları yaşanıyor. Kadınlar ise yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele ediyor.
imagesTıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet ve taciz eylemlerine sık rastlanıyor. Özellikle pandemiyle birlikte başlayan karantina sürecinde ise aile içi kadına şiddet vakalarında büyük artış yaşandı. Bu durum ise sosyal medyada kadınların yeni bir akım başlatmasına vesile oldu. #ChallengeAccepted hashtag’i ile birlikte kullanıcıların siyah beyaz fotoğraflar paylaştığı bu akım başlangıçta kansere karşı farkındalığı amaçlıyordu. Ancak daha sonra bir kadın hareketine dönüştü. Ülkemizde de ne yazık ki her gün bir kadının şiddet görmesi ya da öldürülmesiyle gündemden düşmeyen kadına yönelik şiddet ve kadına cinayetlerine bir tepki olarak siyah beyaz fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Challenge Accepted olarak bilinen bu akım nedir?

Türkiye’de ne yazık ki hemen hemen her gün bir kadının öldürüldüğü haberini üzüntüyle paylaşıyoruz. Son olarak ise Pınar Gültekin’in öldürülmesi büyük tepkilere neden olmuştuÖzellikle de kadınlara yönelik şiddete ve tacize yaptırımlar getiren İstanbul Sözleşmesi’nin de bazı kesimler tarafından kaldırılması isteniyordu. Ancak özellikle kadın örgütleri buna şiddetle karşı çıkıyordu#İstanbulSozlesmesiYasatir etiketi ise birkaç gün boyunca Twitter’da gündem olmuştu.

Diğer ülkelerde de kadına yönelik şiddet olayları yaşanıyor. Özellikle insanların evlerde kaldığı karantina sürecinde aile içi şiddet vakaları da arttı. Bu günlerde pozitifliğe duyulan ihtiyaç ise 2016’da Siyah- Beyaz Challange olarak adlandırılan eski bir Instagram akımını geri getirdi


Dünyanın pek çok yerinde kadınlar birbirlerini desteklemek, birlik olduklarını hissettirmek ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek için #Womenlifteachother, #empoweringwomen ve #womensupportingwomen gibi hashtag’ler ile siyah beyaz fotoğraflarını paylaşıyor

Alıntı
 
Top