Cevabı Bende Bilmiyorum

Bu soru Avrupa’da özel bir şirketin sınav elemesinde sorulan IQ sorusudur.

Bir adam yıllar boyu Almanya'da bir bankada çalışmış ve emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün ''lan felekten bir gün çalim bari deyip bir bara gitmiş..''

Barda içkisini içerken karşısına genç ve güzel bir kadın oturmuş bizimki kadına hayran kalıp hemen garsonu çağırıp kağıda tanışabilir miyiz mesajını yazdıktan sonra garsonla kadına göndermiş.

Kadın kağıdı almış okumuş adama imalı bir bakıştan sonra kağıdın arkasına bir şeyler yazıp kağıdı tekrar adama geri göndermiş.

Adam kağıda bakmış bakmış.... hiç bir şey anlamamış yazı ne Almanca ne bildiği bir dile aitmiş. Gitmiş kağıdı en yakın arkadaşına verip ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor burda diye sormuş


Arkadaşı kağıdı okur okumaz ''sakın bir daha beni arama arkadaşlığımız sona erdi'' diyip yanından gitmiş..

Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına ya siz eskisiniz bilirsiniz burda ne yazıyor diye bu sefer onlara sormuş.

Anne babası kağıdı okuyunca adamı evlatlıktan red etmişler.

Karısına göstermiş karısı boşanma davası açmış.

Adam artık çıldırma noktasına gelmiş len demiş bunu en iyi anlayan doktor olur, nede olsa onların yazısı karışık diyip bir doktora gitmiş.

Doktor kağıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip odasına girmiş aradan 1 saat 2 saat geçmiş doktor yok...

Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmış ki doktor tavanda sallanıyor kendini asmış.

Adam en sonunda pes etmiş len bu kağıt başıma çok işler açtı başkasının da hayatını karartmasın diye kağıdı çalıştığı bankanın kasasına koyup evine gitmiş.

O akşamda tesadüf bankaya hırsızlar girmiş kasadaki bütün paraları almışlar tam kaçakları sırada hırsızların reisi kağıdı görmüş, şef kağıdı okuyunca birden çabuk paraları yerine koyun demiş ve bütün paraları kasaya geri koyduktan sonra çekip gitmişler.

ŞİMDİ GELELİM SORUMUZA HALİYLE BU KAĞIT'TA

NE YAZIYOR DİYCEM...

İP UCU :
CEVAP İÇİN YAZIYI İYİ OKUYUN DERİM...

Soru gerçek olup, cevabı metin içeriğinde klasik ve basit bir şifreleme yöntemiyle gizlenmiştir. Biraz dikkatli okursanız, gayet kolayca çözebilirsiniz.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Adamın hiç bilmediği bir dili arkadaşı ve anne-babasının bilmesi bana tuhaf geldi. Kısace bu adam dışında herkes bu dili biliyor :) Çelişki var.
 

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Kağıtta

Bir adam yıllar boyu Almanya'da bir bankada çalışmış ve emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün ''lan felekten bir gün çalim bari deyip bir bara gitmis..''
Barda içkisini içerken karşısına genç ve güzel bir kadın oturmuş bizimki kadına hayran kalıp hemen garsonu çağırıp kağıda tanışabilirmiyiz mesajını yazdıktan sonra garsonla kadına göndermiş.
Kadın kağıdı almış okumuş adama imalı bir bakıştan sonra kağıdın arkasına bir şeyler yazıp kağıdı tekrar adama geri göndermiş.
Adam kağıda bakmış bakmış.... hiç bir şey anlamamış yazı ne almanca ne bildiği bir dile aitmiş gitmiş kağıdı en yakın arkadaşına verip ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor burda diye sormus arkadaşı kağıdı okur okumaz ''sakın bir daha beni arama arkadaşlığımız sona erdi'' diyip yanından gitmiş..

Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına ya siz eskisiniz bilirsiniz burda ne yazıyor diye bu sefer onlara sormuş . Anne babası kağıdı okuyunca adamı evlatlıktan red etmişler.
Karısına göstermiş karısı boşanma davası açmış.
Adam artık çıldırma noktasına gelmiş len demiş bunu en iyi anlayan doktor olur, nede olsa onların yazısı karışık diyip bir doktora gitmiş.
Doktor kağıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip odasina girmiş aradan 1 saat 2 saat geçmiş doktor yok...
Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmıski doktor tavanda sallanıyor kendini asmış.
Adam en sonunda pes etmiş len bu kağıt başıma çok işler açtı başkasınında hayatını karartmasın diye kağıdı çalıştığı bankanın kasasına koyup evine gitmiş.
O akşamda tesadüf bankaya hırsızlar girmiş kasadaki bütün paraları almışlar tam kaçakları sırada
hırsızların reisi kağıdı görmüş, şef kağıdıokuyunca birden çabuk paraları yerine koyun demiş ve bütün paraları kasaya geri koyduktan sonra çekip gitmişler.

Yazıyormuş desem?:D


Birkaç açıklanamayan noktalar var ama ginede açıklamaya çalışayım.Karşısına oturan kız arkadaşının kardeşi,doktorun karısı.("Kardeşi olduğunu nerden anladın" derseniz başka seçenek yok)Karısının boşanma sebebi ise,karşısına oturan kadına tanışma teklifi."Nerden haberi var" derseniz kağıtta yazıyo.Anne babası neden evlatlıktan redetti bilmiyorum.Karısını ile aynı sebepten olabilir.Hırsızlar da kağıt başlarına bela açacağı için parayı geri bırakmış olabilirler:)
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ben de merakettim'e katılıyorum. İnternette konu ile ilgili bikaç siteye baktım ancak hekes kendi mantığı çerçevesinde cevaplar vermiş. Bence de kadının yazdığını kimse okuyamadı. Aslında kadının yazdıkları değil adamın yazdıkları önemli gibi.

Arkadaşı kağıdı baktığında adamın kadına yazdıklarını gördü ve güveni sarsıldı. Arkadaşlığını bitirdi.

Karısı gördüğünde yine adamın başka birine yazdığı Tanışabilir miyiz? yazısını gördü.

Babası-annesi de oğullarından böyle birşey beklemiyordu.

Hırsızlar gödüğünde kağıtta yazılanlardan sonra izlendiklerini ve dalga geçildiğini düşündükleri için paraları yerine koyup kaçtılar.

Doktora gelince. O biraz puslu bir durum :) Ben o kadının doktorun karısı olduğunu düşündüm. Görünce karısının kendisini aldattığını düşündü.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Bence olay açık bu adamı kimse sevmiyormuş da başından atmak istiyormuş bu kağıt da bahane olmuş :D Doktor da intihar etmek için bahane arıyormuş :D
 
Top