• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Cemalim Türküsünün Hikayesi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Cemalim

Türkü, öldürülen Cemal´e, karısı Şerife tarafından yakılmıştır. Şerife, 90 yıldan fazla yaşamış, 30 Kasım 1993 günü vefat etmiştir. 14-15 yaşlarında Cemal ile evlenmiş, mutlu geçen birkaç yılı Cemal´in öldürülmesiyle sona ermiş, bu hadiseden sonra bir oğlu ile ortada kalmıştır.

Cemal´in öldürülme hadisesi ve türkünün tam metni şöyledir: Ürgüp´ün Karlık köyünün eşrafından ve varlıklı bir ailesinden olan Cemal, kalleşlikle öldürülür. Herkesçe sevip sayılan Cemal´in ölümüne yanmayan kalmaz. Eşi Şerife acılarını yaktığı ağıtla hafifletmeye çalışır.

Yetim kalan oğlu Mustafa da, birkaç yıl sonra hasat zamanı bir atın tepmesi sonucu ölmüştür. Ağıt, Şerife’nin ikinci kocası Hayrullah’ın sonraki yıllar Refik Başaran´a "Herkese bir türkü okudun ama bana okumadın." diye sitem etmesi üzerine Cemal türküsünü plağa okur. Cemal Hayrullah’ın aynı zamanda amcasıdır.

Onun öldürülüşü Şerife kadar Hayrullah´ı da etkiler. Şerife’nin türkünün her çalınışında gözünden iplik iplik yaşlar akıtmasını, Cemal´i bir türlü unutamamasını daima anlayışla karşılamıştır.

Cemalim

Şen olasın Ürgüp dumanın tütmez
Kıratım acemi konağı tutmaz
Oğlum da pek küçük yerimi tutmaz
Cemalim Cemalim algın Cemalim
Al kanlar içinde kaldım Cemalim

Ürgüp'ten de çıktığımı görmüşler
Taşkadı'nın pınarına inmişler
Beni öldürmeye karar vermişler

Cemal'in giydiği ketenden yelek
Al kana boyanmış don ile gömlek
Bize nasip değil ecelnen ölmek

Ürgüplü Refik Başaran - Ürgüp

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Cemalim türküsü aslında bir ağıttır. Cemal Ürgüp’ lü bir ailenin oğludur. Yiğitler, yapılı mert delikanlı yaşadığı zamanın sevilen sayılan gençlerindendir. Cemal iyi ve varlıklı bir ailenin tek oğlu olarak bilinir. Ürgüp te sayılan sevilen bir ailenin sayılan sevilen oğludur Cemal. Kader mi nazar mı denir hasetlik mi kıskançlık mı bilinmez ama gencecik yaşta da yitirilmiş acı bir kayıptır aynı zamanda Cemal. Üstelik ailesinin yani sıra arkasında gözü yaşlı bir eş küçücük bir çocuk bırakarak ayrılmıştır bu dünyadan. İşte o arkasında bıraktığı esin ağıtıdır şimdi Cemalim diye söylenen bu Türkü. Cemal Şerife nin “Cemalim” dediği Cemaldir.

Şerife Kimdir?

1900’ lü yılların başında doğmuş olan Şerife de Cemal gibi Ürgüp’ lüdür. Cemal ile Şerife aynı yörenin gençleridir. Daha çocukluktan ilk gençlik çağına adam attığı sıralarda sevmiştir Cemali Şerife. Kara yağız bir delikanlı olan Cemal sevilmez mi oda sevmiş Şerife’ yi. Henüz Şerife on dört on beş yaşlarına yeni basmışken evlenmişler. Çokta mutlu olmuşlar. Her şey çok güzel giderken Şerife iki kişi iken artık üç kişi olanaklarının müjdesini vermiştir Cemal’ e. Şerife hamilelik ve Cemal ile bir çocukları olacaktır. Böyle birbirini kovalayan bir kaç güzel yılın ardından her şey tersine dönmüştür.

Cemalin Öldürülmesi

Mutlu bir evlilikleri bir evlilikleri olan Cemal ile Şerife’ nin Mustafa adında güzel bir oğlan çocukları olur. Hayatlarına neşe canlarına can olur Mustafa ve birlikte çok daha mutlu olurlar. Ancak Cemal’ in aniden şaibeli bir şekilde ölümü yıkar Şerife’ yi. Cemal hain bir saldırı bir pusu sonucu öldürüldüğü rivayet oluşur. Çok güzel giden evlilikleri böylece ayrılıkla sonuçlanır.

Cemal ve Şerife’ nin birliktelikleri edinilen bilgilere göre üç yıl kadar sürmüştür. Bu Cemalim Türküsü ise Şerife’ nin ölmüş eşine olan özlemini hasretini dile getiren şiiridir. Simdi dillerde Türkü olan Cemalim sözleri Şerife’ ye ait olan bir şiirdir.

Sonra Ne Mi Oldu!

Şerife Cemal’ i hiç unutmadı. Acı bir kaza sonucu ondan kalan tek yadigârı olan Mustafa sini da erkenden yitirdi. Bu gencecik gözü yaşlı eş, bu erkenden terk edilmiş anne oğluna ve cemalini olan hasretini dizilere döktü. Şerife sonra tekrar evlendi. Üstelik evlendiği kişi de Cemal in yeğeni idi. Şerife nin Cemal için unutulamaz olmasına her zaman saygı duyan kocası bu aşkın en yakın şahidi olmuştur.

Sonra Şerife’ nin bir oğlu daha olmuştur. Şerife son nefesine kadar Cemali Al kanlar içinde gördüğünü unutmalısın ve dizelerini de öyle bitirmiştir. Cemalin karısı Şerife, neredeyse 90 yıldan daha fazla bir süre yaşamıştır. Bilinen olum tarihi 30 Kasım 1993 günüdür. Bu şiiri günümüze ulaştıran ise Şerife nin ikinci eşinden olma oğludur.