• Merhaba Ziyaretçi.
    "İlkbahar ve Doğa" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ceb Telefonu İPhone' ile Panoramalar Nasıl Çekilir

Bugun kendi denemem ;)
Bir iPhone'da panorama cerezforum
Bir iPhone'da panoramaları doğru şekilde nasıl fotoğraflayabilirim?


Uygulamayı çalıştırın. kamera ve çekim modunu seçin panorama. Panoramik fotoğraflar çekmeye başlamak için deklanşöre basın ve iPhone'u yavaşça döndürün. Deklanşöre tekrar basarak panoramayı istediğiniz zaman çekmeyi bırakın.

İPhone'u önünüzde tutmayın ve vücudunuzu destek olarak kullanmayın, sadece akıllı telefonu döndürmeyi deneyin.

Elinizi kavisli bir şekilde yönlendirmek yerine iPhone'u merkezi ekseni etrafında döndürmelisiniz. Yüksek kaliteli panoramik fotoğraflar için, iPhone'unuzu vücudunuz veya eliniz yerine yavaşça döndürün.

Akıllı telefonunuzun ortasından yukarıdan aşağıya geçen bir tür çubuk olduğunu ve cihazınızı kendi ekseni etrafında bir salıncak gibi bu "döndürücü" etrafında döndürdüğünüzü hayal edin.

Panorama çekiminin yönünü nasıl değiştirirsiniz?

iOS'ta varsayılan olarak panorama modu, soldan sağa doğru çekime olanak tanır. Ancak, yönü sağdan sola "çevirmek" çok kolaydır.

Kaydırma yönünü değiştirmek için yönü gösteren oka dokunun.


İPhone kamera fotoğrafındaki yeşil veya sarı noktalar nereden geliyor ve nasıl kaldırılır?

Minipanoramalar
İPhone 11 veya iPhone 12 hattına üye iseniz fotoğrafınıza nesne yerleştirirken sorun yaşamayacaksınız. Ultra geniş açılı lens, önünüzdeki neredeyse her şeyi yakalayabilir. Ancak nesneleri tek bir fotoğrafa yerleştirmede sorun yaşıyorsanız, neden bu amaçla panorama modunu kullanmıyorsunuz?

Belki Instagram'da kahvaltınızın fotoğrafını çekiyorsunuz ve masada çok fazla lezzetli şey var. Her şeyi bir yığın halinde yığmak veya masadan uzaklaşmak yerine mini bir panorama çekin.


Bir panoramanın neredeyse 360 derecelik görüşü (yön okunun bir tam geçişi) kapsayan uzun bir alan olması gerekmez. Ayrıca, daha fazla kek ve domuz pastırması şeridi yerleştirmek için biraz büyütülmüş bir fotoğraf da olabilir.

İPhone'da dikey panoramalar nasıl çekilir

Panoramaların mümkün olduğu kadar geniş olması gerektiğini kim söylüyor? Bazıları yatay çözümlere hiç başvurmuyor. Neden dikey panoramalar yapmıyorsunuz? Bu beklenmedik gizli silah, elinde bir iPhone ile fotoğrafçının ulaşabileceği bir yerde.

Dikey panoramalar birçok nedenden dolayı harika. Bunlardan biri, yüksek binaları tek bir görüntüde yakalayabilmenizdir. Ağaçlar, dağlar, şelaleler ve manzaralar dikey bir panorama için harika konulardır. Ve bu çarpıcı fotoğrafları nasıl çekeceğinizi zaten biliyorsunuz.

Önce iPhone'u 90 derece döndürerek panoramik bir fotoğraf çekin.

Bir panoramadan en iyi şekilde yararlanmak için bazı önerilerde bulunabiliriz: nereden başlayacağınızı seçin. Bugün iPhone'lardaki en akıllı çekim moduyla bile, bazen karanlık bir orman halısıyla başlayabilirsiniz ve gökyüzüne çıktığınızda mavi bulanıklaşacaktır. Bu olursa, panoramayı yukarıdan başlatın ve aşağı kaydırın. Yine panoramanın yönünü değiştirmek için panorama ekranındaki yön okuna dokunun. O zaman herhangi bir zamanda ekranı gözden kaçırmadan fotoğraf çekmeniz yeterlidir. Bu sayede istenilen çerçevenin oluşması garanti altına alınır. Çok uzun bir fotoğraf çekerseniz, panoramayı iPhone'un küçük ekranında görmek zor olacaktır.

Kamera uygulamasını bir sonraki başlatışınızda, dikey bir panorama kullanmayı düşünün. İstediğiniz şeyle pratik yapabilirsiniz ve önünüzde dikey kaydırmaya uygun bir sahne olduğunda onu çekmeye hazırsınız.
 
Son düzenleme:
Top