• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Çarşamba’yı Sel Aldı türküsünün hikayesi

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Bu yazımızda Çarşamba’yı sel aldı türküsünün hikayesi kısaca olarak bilgi aktaracağız.


Çarşamba, Samsun’un bir ilçesidir. Çarşamba ile ilgili bir sürü hikayeler anlatılmaktadır. Bu hikayelerden biri de aşk hikayesidir. Çarşamba’da geçen bu aşk hikayesi türkülere konu olacak şeylerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu nedenle Çarşamba2yı sel aldı türküsü oluşmuştur.

Çarşamba’yı Sel Aldı türküsünün hikayesi şu şekildedir:

Abdal Deresi yakınlarında ikamet eden Ahmet, o köyün genç kızlarından biri olan Melek isimli bir kıza aşık olur. Askerlik çağında olan Ahmet, askere gitmeden Melek’i ailesinden istemek ister. Bunu kendi ailesine bildirir. Melek’i isterler.


Ahmet ve Melek nişanlanır. Ahmet askere gider. Melek, Ahmet’i beklemektedir. Bu arada köyün ağasının oğlu Mehmet Ali, Melek’e göz koyar. Melek, Mehmet Ali’yi istemez. Mehmet Ali, Melek’i dağa kaçırır.


Durumu haber alan Ahmet, askerden firar eder. Melek’i aramaya başlar. Canik dağlarında dolaşır durur.


Her mevsim yağışlı olmasıyla meşhur Karadeniz’in Çarşamba’sında yağmur yağmaya başlar. Abdal Deresi, Yeşilırmak taşar. Çarşamba sular altında kalır. Canik dağlarından aşağıya sular Çarşamba’yı yer yutar.


Köylüler telaşlanır. Sular çekildiğinde herkes dışarı çıkar. Yeşilırmak’ın kenarında Abdal Deresi’nde suların sürüklediği iki kişi görülür. Bunlar el ele tutuşmuş Ahmet ve Melek’tir. Ölümün kavuşturduğu bu iki gencin sevgisini bir aşk hikayesi olarak türkü yaparlar. Ağıtlar yakarlar ve sel taşlarından değirmenler yapıp gençleri her sene anarlar.
 
Top