• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Caresizlik cok aci

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
ÇARESİZLİK ÇOK ACI!..

Sevgili dostlar,

Sağlık profesyonelleri çok ciddi sayıda kayıp vermeye başladı.

Salgın sürecinin başlangıcında ve istatistiki olarak pik yaptığı dönem de dahil olmak üzere biz bu kadar kayıp vermedik.

Haberlere yansıdığı şekilde değil.

Yani bir sağlık personelinin hayatını kaybetmesi o gün içinde meydana gelmiş ani bir olay değil.

Bu gün, “-Şu kadar hekim hayatını kaybetti!” şeklindeki haber yeterli bilgi içermiyor.

Hayatını kaybeden hekimin veya sağlık profesyoneli arkadaşımın ne kadar süredir tedavi altında olduğunu bilmiyoruz.

Onu, bu gün kaybettik ama belki bir veya iki aydır tedavi altındaydı.

Kurtarmaya çalışıyorduk. Başaramadık.

Bakın, bu hastalığı hayatta kalarak atlatan sağlık personelinin nerede ise ortak bir söylemi var.

“Maskemizi taktık, yüz siperliği giydik (az bir kısmı). Normalin çok üzerinde antiseptik, dezenfektan kullanarak kendimizi korumaya çalıştık!..”

Ama olmadı!, Olmuyor!..

Kaybettiğimiz arkadaşlarımız çok dikkatliydi, ellerinden geldiği kadar korunmaya çalıştılar,maske taktılar, hatta üst üste iki-üç maske taktılar, eldiven giydiler, özel korumalı tulum giyenler bile var.

Ama buna rağmen bu hastalığı çok ağır olarak geçirdiler ve tüm çabalara rağmen bazıları kurtarılamadılar!..

Hastalığı çok ağır olarak geçiren ve hayata tutunan diğer sağlık profesyonelleri de öyle.Tüm tedbirleri aldılar.

Ülke geneline baktığımızda normal nüfus ile sağlık personellerinin hastalığa yakalandıktan sonra ağır hastalık bulguları göstermeleri ve ölüm oranı çok, çok yüksek.

Mesela sağlık personeli olmayan ve Covid pozitif çıkan bin insanın sadece 1-2 kadarı hastaneye yatma ihtiyacı gösterirken bu oran sağlık personelinde nerede ise otuz kat daha fazla.

Virüs aynı virüs.

Bulaştığı insanlar nerede ise ortalama aynı özelliklere sahip.

Neden sağlık ordusu üzerinde daha ölümcül? Veya daha ağır?Ve daha yaygın?

İşte bu sorunun doğru cevabını araştırmak lazım.

Ucuz TV haberciliği yapamazsınız bu konuda.

“Ne maske taktılar, ne sosyal mesafeye dikkat ettiler, hijyeni hiçe saydılar!..”

Gibi..

Histerik çığlıklar da atamazsınız.

Sürecin başından itibaren “hastalanmamak adına” önerilen her tür tedbiri alan tüm insanlar içerisinde tek bir kesim var.

Sağlık çalışanları!..

Sürecin başından itibaren (zorunlu olmadığı dönemler dahil.) maske takarlar.

Üstelik maskeyi profesyonel olarak takarlar.

Hijyen konusunda en pimpirik olanımızdan daha fazla bilgi ve tecrübeleri vardır.

Asepsi- antisepsi’yi ezbere bilir ve uygularlar.

Haydi bir tane medya mensubu veya bilim insanı çıksın da şunu iddia etsin:

“Bu doktorlar ,Maske takmadıkları için öldüler!..”

“Bu hemşireler Ellerini dezenfekte etmediler!..”

“Bu sağlık personeli ;Sosyal mesafeye uymadılar!..”

Diyebilir misiniz?

Haydi!..

Bekliyoruz!..

Diyemezsiniz.

En edepsiziniz bile böyle bir kelam etse,

Bu sefer o saçma çığlıklarınıza hiç kimse inanmaz.

Sağlık personeli neden istatistikleri alt-üst edecek oranda ağır hastalanıyor? Neden hayatını kaybediyor?

Bu gerçeklik mutlaka araştırılmalıdır.

"Hastalık ile iç içeler o yüzden hastalanıyorlar" gibi salakça bahaneler üretmeyin.

“Virüs laboratuvarlarında üç kat özel koruma kostümü ve izolasyon kıyafetleri giydikleri halde çalışanlar hastalanır derken şaka yapmıyordum. “

“Maske virüsü biriktirir ve hafif atlatabileceğiniz bir bulaşmayı bir bomba haline getirir. Derken de şaka yapmıyordum.”

Sağlık personelinin başına gelen felaket budur.

Ya tam izolasyon ve korunma sağlanmalıdır. Ya da virüs biriktiren maske belasından sağlık ordusu bir an önce arındırılmalıdır.

Bu gün şu kadar sağlık şehidi verdik demek habercilerin işi.

Neden bu şehitleri verdik? Neden bu kadar tedbir ve korunmaya rağmen kardeşlerimiz ağır hastalanıyor? sorusunun cevabı bilim insanlarının işi.

Bir an önce bu sorunun kanıta dayalı bilimsel cevabı verilmeli.

Yoksa gerisi "hamaset" ve çok acı verici..

Kaybettiğimiz, sağlık şehidi, tüm ağabey ve kardeşlerime Allahtan rahmet diliyorum

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Bir sağlık çalışanı olarak daha çok covit olma sebebini vürüs yükünün fazla olmasına bağlıyorum ben. Ve aşırı yorgunluk aşırı stres duygusal çöküntü endişe özlem düzensiz beslenme vs vs
kesinlikle bende buna katiliyorum evet yorgunluk üzüntü stres herseyin basinda ilk geliyorr....