• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Can Dundar - Savasta Ne yaptin Baba? - Özet

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kitabın Adı : Savaşta Ne Yaptın Baba?
Kitabın Yazarı : Can Dündar
Yayınevi: İmge
Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı :166

Avustralyalıları 1915 Gelibolu seferine asker yazılmaya çağıran bir afişin sloganıydı bu...
Afişte rahat koltuğuna kurulmuş adama çocuğu soruyordu:
"Savaşta ne yaptın baba?.."

CNN’de Larry King, Sean Penn’le konuşurken bu soru geldi aklıma...
Sean Penn, Hollywood’da son dönem yetişen en iyi oyunculardan biri... Şöhretini biraz Madonna’yla yaşadığı aşka borçluydu, ama o, bundan fazlasına sahip olduğunu gösterdi. Geçen ay Washington Post’a bir ilan vererek savaşı protesto etti, sonra da dünyanın dikkatini çekmek üzere kalktı, Bağdat’a gitti.
Dönüşte, Larry King sorguya şöyle başladı:
"Irak’a gideceğini söyleyince karın ‘Çocuklar var, ne olacağı belli olmaz’ deyip vazgeçirmeye çalışmadı mı?
King’in salladığı kasaturayı çevirip ona sapladı Penn:
"Ben oraya çocuklarım olduğu için gittim."

* * *

(Lanet) "olası Irak operasyonu" yaklaşıyor.
Biz de "Savaşta ne yaptın baba" sorusuyla karşılaşacağız bir gün...
On binlerce Iraklı sivilin canını alacak savaş geride kalmış olacak; çocuklar büyüyüp o dönem ana - babalarının aldığı tavra bakacak.
Utanacak veya gururlanacak...

* * *

Yıllar geçip de Irak saldırısının ateşi küllendiğinde siyasetçiler, askerler, diplomatlar, borsacılar, silah tüccarları, işadamları, sanatçılar, gazeteciler çocuklarından aynı soruyu duymaya başlayacaklar:

“Savaşta ne yaptın?”

Kiminin hafızasında emziğiyle ölmüş bir Iraklı bebeğin fotoğrafı olacak, kiminin hafızasında kızlarının başucunda ağıt yakan analar; başlarına geçirilmiş poşetlerle oğullarına sarılan esirler; bir petrol kavgasında yok yere canına kıyılmış siviller, harap edilmiş şehirler...

“Seyirci kaldık” diyecek siyasetçiler...

“Silah sattık” diyecek tüccarlar...

“Kâr ettik” diyecek borsacılar...

Benim cevabım ise bu kitapta...