• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Çalışmak Neden İnsana Yaşama Gücü Kazandırır?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Çalışmak Neden İnsana Yaşama Gücü Kazandırır?

Nobel ödülü sahibi Pauling «çalışmanın yaratıcılık ve yenilenme olduğunu» ileri sürmüştür.
Çalışmanın yaratıcılığı, üreticiliği arttıran uyarıcı bir güç olup olmadığı yüzyıllar boyu tartışılan bir konudur.

«Eğer piyangodan milyarlar kazansanız ne yaparsınız?» insanlara en sık sorulan sorulardan biridir.
Bu soruya genellikle şöyle cevap verilir: «Yaşamımın geri kalan bölümünü deniz kıyısında geçiririm, gezerim, çok lüks bir ev yaptırıp yaşarım.»

Ancak beklenmedik yerden para kazanan, piyango çıkan kimi insan bütün bu olasılıklara karşın yine de çalışma olasılığını araştınr. Bu araştırmaya kaynak olan güdülerin çeşitli olması insanların çalışma güçlerini canlı tutar. Piyangodan para kazanan, ekonomik destek bulan, zengin olan İnsanlar yaşamlarını sürdürmek için paraya gerek duymmp lar bile çalışma güdüsünü saklarlar, sürdürürler. Bu insanlar isteyerek, severek çalışabilirler. Bilindiği gibi, yoksul bir insana yaşam boyu yetecek toplu bir para vermek yerine aydan aya ücret vermek onu daha mutlu eder. İnsanın bir yerden aylık ücret alarak çalışması onun kimlik kazanmasına yardımcı olur.

Aktris Carol Channing bu durumu şöyle anlatıyor: «Ben oturamam ve çalışmadan, iş yapmadan hareketsiz duramam. Eğer çalışamazsam yaşayamam.»
Bununla birlikte, çalışmaktan, işten, uğraştan hoşlanma sadece parlak meslekte çalışanların amacı, isteği olarak ele alınıp değerlendirilmemelidir.

Seksen bir yaşında bir işçi şöyle diyordu: «Ben çocukluğumdan beri bu fabrikada işçi olarak çalışıyorum. Kovulana kadar çalışmayı sürdüreceğim. Bu beni mutlu ediyor.»

İnsanların çalışmasının başka bir nedeni de sorun çözmeyi Sürdürmektir. Çalışan insan her an bir buluş, bir çözüm üretir. Kendileriyle ilgili olan uğraşıyı, beceriyi, mesleği geliştirir. İnsan engel aşıp sorun çözdükçe yaşama gücü kazanır.

Özcan Köknel, Yaşamın Zaferi