• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Cahillik

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Cahillik elbet okuyamamak deği sadece. Diploma alamamak değil... Cahillik kişiye ve kişilere göre değişir. Anlayışa, zeka kapasitesine, yaşam tarzına göre, vesaire değişir... Şöyle bir etrafıma bakınıyorum da, o kadar cahilce olaylara tanık olunuyor ki... Burada amaç birilerini yermek değil... Burada amaç, farklı... Elbet herkes aynı şartlarda olmuyor. Burada kişi veya kişiler biraz daha kendilerini eğitmeye çalışmalı diyorum. Sadece aile, anne baba, öğretmen eğitimi olarak değil, kişi veya kişilerde iştirak edebilmeli ve çaba göstermeli, bu karanlıklardan kurtulmak için. Haa karanlıkları seviyorlarsa bilemem... Bakıyorum 13 15 yaşlarında çocuklar sigara ellerinde, argo jargon dillerinde, etrafı rahatsız edici bakışlar, saçma sapan davranışlar... Elbet bir çoğumuzun cahillik dönemleri olmuştur ve olacaktır... Ama ben diyorum ki o cahilliklerden dersler çıkarılsın dersler alınsın... Ve ben yine diyorum ki özenti olarak değil, kendin gibi ol ve yaşa, yaşamaya çalış... Bir birini çirkin tavırlar ve sözler, ağıza alınmayacak küfürler... Ya ben falancanın oğluyum ya da kızıyım. Ben falanca okulda eğitim görüyorum. Sen benim kim olduğumu biliyormusun... Vesaire... O kadar çok ki ne yazayım nasıl ifade edeyim, bilemedim. Güzel şeyleri paylaşmak ve yazmak istedikçe bu durumlarlada karşılaşıyoruz. Ne yapalım yaşamda her şey var elbet. Tabi ki genele söyleyemeyiz. Tam tersi kendini en güzel şekilde yetiştirmiş nice harika gençler de var. Diyeceksiniz ki sadece çocuklar yada gençler mi cahilce hareket ediyor... Elbet yetişkinlerinde cahillikleri oluyor. Bunun sonu yok dipsiz bir kuyu... Ama unutmayalım ki. Çocuk ta bizdik, genç te bizdik, yetişkin de bizdik ve bizleriz... Zaten hepimizi kapsıyor... Ve son söz olarak diyorum ki, cahilliklerin son bulduğu bir yaşam içerisinde bulunmanız dileğiyle... ( Küçüklere sevgii büyüklere saygı)