"Ç" Harfimiz Neden Ağlıyordu?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Dün gece bir rüya gördüm

Rüyamda"ç"harfi bir köşeye oturmuş hüngür hüngür ağlıyordu

Hemen yanına gidip sordum neden ağlıyorsun diye

"Ben ağlamayım de kimler ağlasın? Neredeyse beni tümden unutacaklar"dedi

"Nasıl yani?" Dedim"Öğrencilerin hayatlarının önemli bir parçası olan testlerde neden a b c d e şıkları var da ben yokum?"Diye sordu"Başım kel olabilir ama hem'c'den farklı olayım hem de sözüm dinlensin diye o kadar da sakal bırakmıştım'dedi

Sakalına baktım gayet şık duruyordu Elimden tuttu beni dışarıya çıkardı

Bir taraftan hızlı hızlı yürüyor bir taraftan da çekiştiriyordu Bir anda diğer elimden de birinin çekiştirdiğini hissettim

Baktım"ş"harfi

O da en az"ç"harfi kadar sinirli

Bir ağızdan "yabancılar bizlerin yerini tutması için iki bazen üç harf kullanıyorlar siz bizlerin değerini bilmiyorsunuz"diyorlardı

Bir an gözüm bulutlara takıldı ATATÜRK bulutların arasından onları dikkatle dinliyordu

"Ç"ve"ş"harfleri iki elimden çekiştirirken bir yandan da dükkan tabelalarını gösteriyorlar"yabancı sözcükleri kullanmakla yetinmiyorlar Türkçe sözcükleri de yabancılar gibi yazıyorlar"diye hayıflanıyorlardı

"Pasha saatchi chilek…"

Manisa yol ve sokaklarında dolaşırken birden gözüm bir tabelaya ilişti

"Ç"harfine döndüm"al işte"dedim

"Kokoreç sentır"

"Ç"harfi biraz sakinleşmişti

Biraz daha yürüdük bu kez de"ş"harfine dönüp gösterdim"Şow market"

Onlarla birlikte ben de rahatlamıştım

Haydi size soğuk bir şeyler ısmarlayayım dedim

İçeri girdik bakkal (Pardon"şow market"in sahibi)"Show tivi"de maç yayın izliyordu O sırada kapı gürültüyle açıldı TÜRK Dil Kurumu'nun"imla kılavuzu"içeriye daldı"siz neler söylüyorsunuz? Bakın bakalım benim içimde'sentır'veya'şow'gibi sözcükler var mı?"Diye kükredikten sonra önce"ç"ye sonra da"ş"ye birer şaplak indirdi

Tam bana doğru ilerliyordu ki ter içinde uyandım

"Ç""ş"ve Türkçe'mize özgü diğer harfleri daha fazla üzmemek için neler yapabiliriz diye düşündük

Harflerimizin daha fazla üzülmemesi için siz neler yapabilirsiniz?

ALINTIDIR