Büyük beden modellerin kadınların ruh sağlığına olumlu etkisi var

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Son dönemlerde dergilerde ve moda reklamlarında karşımıza sık sık çıkmaya başlayan normal beden ölçülerindeki kadınlar, birçok kadının üzerinde olumlu etki yaratmaya başladı.

Florida Devlet Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre büyük beden modeller görmek, kadınların psikolojik sağlığını iyileştiriyor. Araştırma üniversite çağındaki, daha zayıf olmak istediklerini söyleyen 49 kadın üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılanlara birçok zayıf, ortalama ve büyük beden model fotoğrafı gösterildi. Sonrasında bedenlerini ne kadar sevdikleri ve bedenleriyle ne kadar mutlu oldukları konusunda sorular yöneltildi.

Görüntülere maruz kaldıkları süreç boyunca psiko-fizyolojik cevapları ölçüldü. Bu süre boyunca katılımcıların farklı beden modellere verdiği duygusal ve kavramsal tepkiler gözlemlendi.
8355017.jpg

Ve görünen o ki, kadınlar zayıf olanlara kıyasla ortalama ve büyük beden modelleri fark etme ve hatırlama konusunda daha iyiler. Zayıf modellerin görüntüleri gösterildiğinde kadınlar, kendileri ve bu modeller arasında daha fazla kıyaslama yaptılar. Aynı zamanda daha az dikkat ederek, bu modeller hakkında daha az şey hatırladılar.

Ve beklenildiği üzere katılımcılar, bedenlerini daha az sevip daha kötü bir psikolojiye büründüler.
8355018.jpg

Fakat ortalama ve büyük beden modellerin görüntüleri gösterildiğinde katılımcılar daha az kıyaslama yaptılar. Buna karşın bu modellere çok daha fazla odaklandılar, kendilerini bedenleri konusunda çok daha iyi hissettiler.

8355030.jpg


Medyanın kalıplaşan zayıf model algısından ziyade, daha gerçekçi bedenlerde olan görüntüleri kullanmasının psikolojik sağlık üzerinde azımsanamayacak kadar büyük ve olumlu etkisinin olduğu görüldü.
8355019.jpg

"Kadınlar daha az sosyal kıyaslama yaptılar, bedenlerinden yana memnuniyetleri arttı, daha fazla dikkatlerini verdiler, ortalama veya büyük beden modelleri daha fazla hatırladılar" dedi Dr. Clayton.
8355024.jpg

Dr. Clayton ortalama veya büyük beden modelleri öne çıkarmanın yalnızca kadınların ruhsal sağlığı açısından değil, aynı zamanda pazarlama taktiği açısından da yararlı olabileceğini düşündüğünü vurguladı. Clayton "Hem kampanyaların dikkat çekmesi hem de beden konusunda daha olumlu bakış açılarının oluşması için, büyük beden modellerin tercih edilmesinin daha etkileyici bir strateji olabileceğini düşünüyorum." dedi.
 
Top