Buy Otu-Hakkında-Buy Otu Faydalırı

BeReNN

Alyam?
Özel üye
[h=2][/h]

Bulunduğu Yerler: Vatanı Batı Asyadır.

Yapısı: Gövde 1 m kadar yüksek, doğru, bir yıllık otsu bitkidir. Yapraklar üçerli, gonca yapraklar yaprak sapına kaynaşık durumdadır. Çiçekler sarı, yukardaki yaprakların koltuklarına oturmuş gibidirler. Çanak 5 bölümlü, taç küt kayıkçıktır. Meyve çıplak, ucu gaga gibi biten fasulye, başaşağıdır. Tohumlar dört köşelidir.

Kullanılan Kısımlar: Tohumlar kullanılır. Bitki olgunlaştıktan ve fasulyelerin açılarak dökülmemesinden evvel biçilir, yerinde kurutulur, sonra harman edilir. İcab ederse tohumlar gölgede ,iyice kurutulur veya 40 dereceye kadar ısılın fırınlarda kurutulur. Rutubet miktarı %14 dür. Kuru tohumlar boz sarı renkte, karakteristik kokulu ve acı tattadır. Torbalarda paketlenir.

Kimyevi Terkibi: Tohumlar ( kolesterin ve lesitin diğer terkiplerden mürekkep ) katı yağ; helme, albuminler, kolin, saponin,eterik yağ,trigonelin alkaloidi, sepi maddeler, protein, nükleoprotein, reçineler, enzimler, vitamin C eserleri, sarı boyamalar vs. ihtiva eder.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Tohumlar salgı bezlerini yumuşatıcı te'sire sahiptir. Bronşit, sıtma, dalak hastalığı iştah açıcı olarak tedavilerde kullanılır. Lapa halinde çıban, tümör (ur) lere konarak tedavi edilir.

Çemenotu tohumları, halk tebabetinde şeker hastalığı, basurlar, öksürük, kan tükürme, verem başlangıcı, cinsi iktidari tahrik edici ve dalak hastalığına da kullanılması tavsiye edilir.

Haricen cerahatlı yaralar, çıban, nikris, reumatik ağrılar ve rahim ağrılarına karşı lapa halinde, bademcik iltihabı ve boğaz ağrılarında gargara şeklinde kullanılır. Baharat olarakda kullanılır.

Kullanılışı: Hafif dövülmüş tohumlardan 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir. Yemeklerden evvel günde 4 defa birer çay bardağı alınır.

Boyotu%203.jpg
Boyotu%202.jpg
 
Top