Bunları Ye Doktoru Unut

~meLek~

GalataSaray'ım
Yaz meyveleri ve sebzeleri cildi korumasının yanında halsizliği ve bellek zayıflığını önlüyor. Uzmanlar yaşlanmanın belirtisi olan cilt kırışması hareketsizlik güçsüzlük ve bellek zayıflamasının sorumlusunun vücuttaki antioksidan etkili bazı kimyasal maddelerin yetersizliği olduğunu ifade etti. Yaz meyvelerinin vücuttaki bu problemleri çözmeye birebir olduğunu kaydeden uzmanlar şu önerilerde bulundu:

Karpuz

Hem likopen hem de vitamin vemineral açısından zengin antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.

Erik

Yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücüyle de önemli bir antiaging besindir.

Şeftali ve kayısı

Potasyum deposu besinlerdir. Ayrıca C vitamini ve çok sayıda flavonoit ihtiva eder zengin lif ve betakaroten içerikleriyle çok yararlı yaz meyveleridir.

Çilek Kiraz Vişne


Bunlar antosiyanin zenginidir. Bu meyvelere kuşburnu ve kuşüzümü de eklenebilir.

Brokoli ve Brüksel Lahanası

İhtiva ettiği sulforafan ile anti-aging yiyecekleri arasındaki yerini üst sıralarda yaz aylarında da muhafaza etmektedir. Brokoli ayrıca C vitamini betakaroten glutatyon ve lutein gibi antioksidanlarla da tıka basa doludur.

Üzüm

Özellikle çok güçlü antioksidanlar olan oligomerik poantosiyanidin’lerin güvenilir kaynağıdır. Üzümün kabuğu içeriği ve çekirdeğinin ortalama 20 civarında değişik antioksidan madde ihtiva ettiği belirtilmektedir. Özellikle siyah üzümden yararlanın.

Domates

Yaşlıların bedensel ve zihinsel sağlığını korumada son derece etkili bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynağıdır. Likopen kanser riskini azaltır damarlarınızı korur cildinizi ve belleğinizi destekler.

Avokado

Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun en iyi kaynaklarından biridir. Yağ bakımından zengin olması bir kusur gibi görülse de aslında avokado yağının önemli bir kısmı tekli doymamış zararsız yağlardır.

Soğan

Özellikle kırmızı soğan güçlü bir sağlık koruyucusudur. Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin besinlerden biridir. Soğanın enfeksiyonlardan koruma gücü de vardır.
 
Top