Bu bebekler risk altında

Bebeklikte küflü bir ortamda yaşamanın ileride astım hastası olma ihtimalini artırdığı tespit edildi.

Cincinnati üniversitesinde görevli araştırmacı Tiina Reponen ve ekibinin yaptığı, sonuçları Annals of Allergy, Asthma & Immunology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bebekliğini küflü bir ortamda geçiren çocukların 7 yaşına geldiğinde astım olma ihtimali, böyle bir ortamda büyümemiş çocuklara oranla iki kat fazla.

Araştırmalarında, alerji ve astım riski taşıyan 176 çocuğu değerlendiren bilim adamları, birinci yaşına kadar küf mantarları sporlarına maruz kalan çocukların astım olma ihtimalinin önemli oranda arttığını gördü.

Astımda en önemli risk faktörünün genetik olduğunu da vurgulayan araştırmacılar, ancak yaşamın ilk yılında maruz kalınan küf mantarlarının da astım ihtimalini artırdığını kaydetti.

Araştırmada, 7 yaşında küf mantarlarının çocukları fazla etkilemediği de görüldü.

Aynı araştırmada, sigara dumanı ile astım riski arasındaki bağlantı da değerlendirildi. Bilim adamları, sigara dumanı konusunda küfün tam tersi sonuçlara ulaştı.

Bebeklerde sigara dumanının astım riskini artırdığına dair bir veri bulunamazken, yedi yaşındaki çocukların sigara dumanına maruz kalmasının ise astım ihtimalini önemli derecede artırdığı tespit edildi.

Araştırmanın bir başka ilginç sonucuna göre de evde klima kullanımı, hem bebeklerde hem de yedi yaşındaki çocuklarda astım ihtimalini hissedilir oranda düşürüyor.

(alıntı)
 
Top