• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Boyun Fıtığı Egzersizleri

Çağlayağmur

😷
Süper Moderatör
Boyun Fıtığı hastalığında tedaviden sonra yapılması gereken bir takım egzersizler bulunmakta ve bu egzersizler iyileşim sürecini oldukça aza düşürmektedir. Bu yazımızda sizlere yapılması gereken bu egzersizleri anlatacağız. Boyun fıtığı tedavisinde yapılması gereken 3 çeşit egzersiz türü vardır. Bunlar

1-İzometrik Boyun Fıtığı Egzersizleri
2-İzotonik Boyun Fıtığı Egzersizleri
3-Omuz Egzersizleri

Bu egzersizlerin ayrıntılarına yazının devamından ulaşabilirsiniz..


1-İzometrik Boyun Fıtığı Egzersizleri

A-Fleksiyorta Direnç:Eller alna koyulduktan sonra baş öne doğru itilmeye çalışılır ve bu duruma ellerle engel olunur. 3×10 şeklinde aralıklarla yapılır.

B-Ekstansiyona Direnç:Eller ense yerine başın arkasına koyulduktan sonra baş arkaya doğru itilmeye çalışır ve bu duruma ellerle engel olunur. 3×10 şeklinde aralıklarla yapılır.

C-Yana Eğilmeye Direnç:Sağ el yüzün sağ kısmına koyulduktan sonra baş sağa doğru itilmeye çalışır ve bu duruma sağ el ile engel olunur. 3×10 şeklinde aralıklarla yapılır.

D-Döndürmeye Direnç:Sağ el ense yerine başın arka kısmına,sol el ise şakak bölgesine koyulduktan sonra sağ omuz üzerinden bakmaya çalışır vaziyette baş sağ tarafa dönmek için zorlanır. 10 kez yapılmalıdır ve ardından hareket diğer ele geçerek aksi yönde uygulanır.

2-İzotonik Boyun Fıtığı Egzersizleri

A-Baş yavaşça sağa döndürülür ve bu şekilde üç saniye durulur. Baş öne döndürüldükten sonra dinlenilir. Aynı hareket aksi yönde yapıldıktan sonra tekrar dinlenme gerçekleşir. Hareketleri 5 defa yapmak gerekir.

B-Aşırı zorlamadan baş çene göğüse değecek şekilde öne eğilir. Ardından baş yavaş bir şekilde arkaya doğru yatırılır. Hareketleri 5 defa yapmak gerekir.

C-Baş yavaş bir şekilde kulak omuza değecek vaziyette sağa eğilir ve ardından yavaşça doğrultulur. Dinlenmenin ardından hareket aksi yönde tekrar uygulanır ve hareketler 5 defa yapılmalıdır.

D-Baş saat yönünde mümkün olduğunca geniş bir şekilde yukarı,aşağı,sağa,sola döndürülür ve aynı hareket aksi yönde yapılır. Bu hareketler 3 defa yapılmalıdır.

3-Omuz Boyun Fıtığı Egzersizleri

A-Sarkaç Egzersizi: Dizler ve bel hafif öne eğilerek bir el ile masaya tutulunurken diğer el serbest bir vaziyette sarkıtılır. Serbest olan kol,dirsek düz tutularak öne arkaya,sağa sola ve daire şeklinde birer dakika sallanır.

B-Tırmanma Egzersizi:Yüz duvara dönülür ve dirsek gergin vaziyette parmakları duvar üstüne koyarak vücut eğilmeden yürünür. Aynı hareket duvara yan dönülmüş şekildede yapılır ve diğer kol ilede yapılmalıdır.

C-Omuz Elevasyonu:Kollar yan tarafa sarkıtılır ve dik durumda iken omuzlar yukarı doğru kaldırıldırken derin nefes alınır. Omuzları indirirken nefes verilir. Aynı hareket ellerde 1 kilogramlık ağırlıklar varkende tekrarlanır.

D-Kollar serbest bırakılır ve omuzlar önden-arkaya ve arkadan-öne şeklinde çevirilir.


Kaynak:genelsaglik.gen.tr
 
Top