• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Nedir? Neden Olur?Tedavisi Nedir?

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Boyun bölgesinde bulunan omurganın C şeklinde olması gerekir. Ancak alınan darbe ya da bazı rahatsızlıklar boyun bölgesindeki omurga kemiklerinin düzleşmesine neden olur. Aynı zamanda duruş bozukluğu yanlış oturma ve ani hareketlerde bu hastalığa zemin hazırlar. Bu durum kişinin hem yaşam kalitesini hem de sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Şiddetli ağrılarla meydana gelen ve vücut formunu olumsuz etkileyen bu durum iş gücü kaybına bile neden olduğu durumlara yol açabilir.
PEKİ BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDEN OLUR?
boyun_duzlesmesi_nedir_ve_neden_olur_1530709400_5137.jpg


- Çalışma hayatından kaynaklı yanlış duruş ve oturuş bozuklukları,
- Kemik erimesi hastalığı,
- Ruhsal bozuklukların şiddeti,
- Egzersiz esnasında boyun bölgesinin zorlanması ya da fazla esnek bırakılması,
- Islak saçla uyumak,
- Obezite hastalarının kullandığı ilaçların yan etkileri,
- Aşırı yemeden kaynaklı kilo alımı,
- Uyku sırasında bozuk vücut duruşu gibi durumlar boyun düzleşmesine neden olur.
BOYUN DÜZLEŞMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Boyun düzleşmesinin en belirgin belirtisi baş dönmesidir. Ardından mide bulantısı, çene uyuşması, sırt ağrıları, çabuk yorulma, yüksek tansiyonun yanı sıra sık sık yaşanan omuz ağrısı ve kulak çınlaması da belirtiler arasında yer alır.
BOYUN DÜZLEŞMESİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?
Boyun düzleşmesi dikkate alınmadığında kemik ve kollardan geçen sinir damarlarının gevşemesine ve şiddetli ağrılara sebebiyet verir.
Aynı zamanda boyun düzleşmesi sonucu iç organlar düzenli çalışmaz ve beynindeki sinir bölgesi yani vagus siniri gerilir. Bu durum sonucunda da çarpıntı, nefes darlığı, şişkinlik, hazımsızlık, gaz ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açar. Yürüme güçlüğü ve ince beceri gerektiren hareketlerde kısıtlamalar meydana gelir.
BOYUN DÜZLEŞMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Boyun düzleşmesi tedavisinde en iyi yöntem fizik tedavidir. Bu tedavi genellikle havuz içinde masaj teknikleriyle yapılır. Bir fizik tedavi uzmanıyla havuza giren hasta sırtüstü yüzdürülür veya el ve kol hareketleri yaparak boyun düzleşmesi engellenmeye çalışılır.
 
Top