Bossaball - Futbol Voleybol karışımı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
2001 yılında konsepti oluşturulan, 2005 yılında da ilk turnuvası Brezilya'da yapılan Bossaball, plaj futbolu ve voleybolunun ortak özelliklerine benzeyen kurallarla şişme bir trambolin üzerinde zıplanarak oynanıyor. Belçika, Brezilya, Hollanda, Portekiz, Norveç, Romanya, B.A.E, İrlanda, Singapur, Yunanistan ve İspanya'da gençlerin birinci tercihi haline gelmeye başlayan Bossaball, Türkiye'de şimdilik sadece özel organizasyonlarda boy gösterdi. Bossaball'u heyecanlı hale getiren ise oyun sırasında sürekli çalan müzik. Maçlarda sambanın yanı sıra popüler müzikler çalıyor ve bu da oyunun başından sonuna tansiyonu yüksek tutmayı sağlıyor.

Bossaball nedir?

Bossaball, plaj voleybolu ve futbolunun sıkıcı olduğunu düşünen Filip Eyckmans' tarafından geliştirilmiş. 20012002'de birtakım deneme maçları oynanmış ancak ilk resmi turnuva 2005 yılında Brezilya'da yapılmış. 18 metreye 14 metrelik bir trambolin üzerinde oynanan Bossaball'da esas amaç eğlence olduğu için oyunu bir Samba hakemi yönetiyor. Hakem, mikrofon ve çeşitli müzik aletleriyle hem eğlenceyi hem de ritmi kontrol altında tutarak izleyiciyi coşturuyor.

Nasıl oynanır?

Bossaball, 3-4-5 kişilik grupların oluşturduğu iki takımın karşılıklı olarak topu rakip takımın koruduğu sahanın zeminine değdirmeye çalışması esasına dayanıyor. Trambolin üzerinde zıplanarak oynanan Bossaball'da her turda bir takım toplamda sekiz kez müdahale etme hakkına sahip oluyor. Bireyselde ise bir kez el, iki kez de diğer müdahale etme yöntemleri ile toplam üç temas hakkı bulunuyor. Bir, üç ya da beş set oynanan Bossaball'un her setinde takımlar toplam 25 puan kazanabiliyor.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Voleybolun tahtina aday gösteriliyor. Futbol ve voleybol karmasi... Sahanin her iki tarafinda trambolin var. Zip zip zipliyorsunuz. Kafa, göz, el, ayak, Allah ne verdiyse topa vuruyorsunuz. Amaç, mesin yuvarlagi karsi takimin sahasinda birakip, bütün puanlari toplamak.

Avrupa artik plaj voleybolu oynamaktan vazgeçti. Nedeni, iyi oynanmadigi ve artistik hareketler yapilmadigi sürece izlenmesi keyifli olmayan bir spor olmasi. Ayrica, karsilama ve blok gibi atislarin sürekli tekrarindan dolayi hem oynayanlari hem de izleyicileri sikmasi. Plaj voleybolunun tutulmasinin tek sebebiyse bikinili kizlarin ve müzigin olmasiymis... Ancak artik durum degisiyor; çünkü Filip Eyckmans degisik spor dallarini bir araya getirerek bambaska bir spor dali buldu. Voleybol tabanli, futbol, jimnastik, kapoera ve samba müziginin karisimindan olusan, tüm artistik hareketlerin oldugu yeni sporun adi Bossaball! Olimpiyat oyunlarina da kabul edilen Bossaball’in 2002 - 2004 yillari arasinda tasarim, üretim ve lisans islemleri tamamlanmis ve bir sonraki yil Belçika ve Hollanda’da oynanmaya baslanmis. Ardindan Ispanya, Brezilya derken adeta bir virüs gibi hizla 20 ülkeye yayilmis. Tabii bize gelmesi de uzun sürmedi.

Futbol ve voleybol karmasi trambolinYeni oyunun cazibesi nedir?
Istediginiz hareketler ve tranbonla ziplayarak atislar rahatlikla yapabiliyor, Brezilya müzikleriyle dans ederek bu oyunu oynayabiliyorsunuz. Rahatlik açisindan da kum üzerinde olmaktansa yumusak bir zemin üzerine kurulu bir platformda olmak çok daha iyi. Takla atarak topu atma sansina sahipsiniz. Bu durum da eglenceyi artiriyor. Bossaball hakemi ayni zamanda DJ’lik yaparak vurmali çalgilari, mikrofonu ve sürekli çalan müzik ile oyunun temposunu, heyecanini ve eglencesini artiriyor. Samba müzigi esliginde davul çalan erkekler ve Latin dansçi kizlar oyun sirasinda dans ediyor. Genç kiz ve erkeklerden olusan amigo takimi bir yandan oyunculari motive ederken, diger yandan da oyunu izleyenleri eglendiririyor.

Sakatlanma riski ne kadar?
Bossaball sahasi 1.2 metre genisliginde sisme olan bir güvenlik kusagiyla çevrilidir. Bu kusak oyuncularin düserken yaralanmalarini önlemek için tasarlanmistir. Bossaball, diger spor dallarina göre çok daha güvenlidir.

Nasil Oynanir?
Tipki voleybolda oldugu gibi; 3, 4 veya 5 kisiden olusan 2 takim karsi karsiya gelerek topu rakip takimin sahasina degdirmeye çalisiyor. Her takimin 8 kez, her oyuncunun ise el ile 1, diger uzuvlari ile 2 kez topa vurma haklari var. Trambolin sahasinda sürekli ziplar durumda olan smaçör diger oyunculardan pas bekler. Topun trambolin alanina degmesi 3, sahanin diger bölümlerine degmesi ise 1 puan kazandirir. Trambolinin etrafindaki yuvarlak alana (bossawall) degen top puan kazandirmaz, oyun devam eder. Her set 25 puandan olusur. Puan beraberliginde setin kazanilmasi 2 fark ile önde olmakla mümkündür. Oyun 1, 3 veya 5 sette biter.
 
Top