• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Borsada Hisselerin Ne Zaman Satılacağına Dair 4 İpucu

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yatırımcıların hepsi aynı hedef, strateji ve plana sahip değildir. Fakat buradaki dört küçük tavsiye yine de ne zaman hisse satmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilir.

Hisse senedi alım ve satımı için en basit haliyle, bir alıcının ve bir satıcının olması gerekir. Bir şirketten 100 hisse satın aldığınızda bu, aslında başka birinin bu hisseleri sattığı anlamına gelir.

Alım-satım işlemi sırasında alıcıdan ya da satıcıdan herhangi biri, fiyatı yukarı veya aşağı çekerek diğerinden daha agresif olabilir.

Hisse senedi fiyatı aşağı düşüyorsa bu satıcı tarafın agresif olduğu anlamına gelir, böyle bir durumda genellikle satıcılar ellerindeki hisseleri düşük fiyata elden çıkarma niyetindedirler. Alıcılarsa sakindir ve sadece düşük fiyata hisse almak istiyorlardır. Fiyatlar alıcıların daha yüksek fiyatlara hisse alarak devreye girip agresifleşeceği noktaya kadar düşmeye devam eder, buradan sonra da hisse senedi fiyatları yükselmeye başlar.

Yatırımcıların hepsi aynı programa sahip değildir, bu da satıcı ve alıcıları farklı zamanlarda hisse senedi satmaya veya almaya iter.

Satıcı tarafından bakacak olursak, elinde fiyatı çok yükselmiş hisselerden tutan bir yatırımcı bu kârı kasasına götürmek adına satış yapıp elindeki hisseyi paraya dönüştürebilir. Başka bir satıcı ise yüksek fiyattan aldığı hisseleri düşük fiyata satmak zorunda kalabilir, ki bu o satıcının zararda olması anlamına gelmektedir. Bu satıcı, elindeki hisseleri daha büyük zarar etmemek adına hemen elden çıkarabilir. Ayrıca, yatırımcılar ve satıcılar yaptıkları araştırma doğrultusunda ellerindeki hisselerin fiyatlarının düşeceğini öngördükleri için hisselerini satışa çıkarıyor da olabilirler.

Peki ama hisse senedi ne zaman satılır ve bunun için en doğru zaman nasıl kollanır?

Birçok yatırımcı hisse almak için doğru zamanı tahmin etmenin güç olmadığını fakat hisse satmak için doğru olan zamanı tahmin etmenin güç olduğunu söyler. Bu bir bakıma doğru fakat yatırımcıların tamamı aynı program ve stratejiye sahip olmadığı için “hisse ne zaman satılmalı” sorusunun cevabı da herkes için aynı değildir.

Yine de aşağıdaki dört ufak tavsiye hisse senedinizi ne zaman satmanız gerektiği konusunda size fikir vererek yardımcı olabilir. Ama unutmayın, en doğru zamanlar aşağıda yer alanlarla sınırlı değildir, mevcut durumunuz her şeyi değiştirebilir.

Hedef fiyata ulaşılmışsa, genellikle satmanın tam zamanıdır

Eğer fiyatlar hedeflenen çıtaya ulaştıysa hisse satmanın tam zamanıdır. Profesyonel yatırımcılar hisse satın alırken aldıkları hisseleri satacakları bir hedef fiyat belirlerler. Hisseleri almadan önce iyice araştırır ve uygun hedef fiyatın ne olduğunu en başından ortaya koyarlar. Daha sonra hisse yükselişe geçince ve hedef fiyata ulaşınca hisseleri satışa çıkarıp kâr elde ederler.

Şirket birleşmeleri satış için uygun zamanı yaratabilir

Bir şirket diğer bir şirketi satın alıyorsa hisse sahipleri bundan ciddi miktarda para kazanabilirler. Şirket birleşmelerinin halka duyurulmasının ardından birleşme öncesi ve sonrasında genellikle yüksek getiriler elde edilebilir. Bu getiri artışının birleşme büyüklüğü ile pozitif ilişkisi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Fakat araştırmalara göre, hisse senedi fiyatları üzerindeki birleşme etkisi büyük ölçüde kısa dönemde 3 ve 5 gün arası gibi pozitif bir etki yaratıyor. Bu sebeple, birleşmelerden sonrası da satış için uygun zamanlar olabilmektedir.

Daha iyi bir fırsat hisseleri elden çıkarmak için iyi bir tercihtir

Mevcuttan daha iyi bir fırsat önünüze gelirse hisseleri satmanın tam sırası olabilir. Bir hissenin diğer bir hisseyle olan kâr potansiyeli farkını her zaman karşılaştırın. Fırsat maliyetini kestirmek zor olabilir fakat bu, büyüme ihtimali yeterince cezbedici ise rakip bir şirkete yatırım yapmanın çok daha iyi olacağı anlamına gelebilir.

Şirket düşüşe geçtiğinde satmanın zamanı gelmiş olabilir

Eğer bir şirketin temelleri sallanmaya başlıyorsa o şirketin hisselerini elden çıkarmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu işin ideali şöyle olur; şirketin kâr marjı, nakit akışı ve şirketin önemli işlevsel temelleri düşüşe geçtiği zaman hisse senedi fiyatları düşmeden o hisseler hemen satışa çıkarılır. Bu konuda finansal açıklamalar gayet işe yararlar.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Hisseyi satmak için kendime bir fiyat belirtiyorum. Hissem istediğim fiyata geldimi satıyorum.
Şaha kalkmış yukarı giden hisseyi almam çünkü her an düşebilir.
Alacağım hisseyi araştırıp mümkünse en az bir ay dip yapmışlardan seçerim.
Sabırlı olmak lazım ani hareketlerden kaçınılmalı.
Alacağım hisseler yıldız ve ana pazardır alt pazardan almam.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Borsa hakikaten sabır işi. Kısa vadeli al-satlardan elbette kar edilebilir ancak çoğunlukla zararla çıkılma ihtimali daha kuvvetli. Benim sabrım azdır. Kısa vadeli düşünüyorum hep. Elimde şu an 6 değişik hisse var :)

Bu arada 4 yıldır da kripto paralarla haşır neşirim eğlenceli bir aktvite gibi geliyor bana. Bugün bir miktar ETH 'yi elimden çıkardım. Şu an da gözlemlemekteyim durumu. Kripto borsası 24 saat açık. :)

KaderKatibi

Özel üye
Şu doğan holding varya iki aydır diyorum yüklü alayım bir türlü nasip olmadı geleceği çok parlak? kripto paradan anlamıyorum. Arkadaşım almış iyi para vurdu 20 günde ?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Son 15 günde BTC, ETH, XRP (şu an sallantıda) XLM, ADA belli başlı kağıtların hepsi aşırı kazandırdı bazıları gecelik %70 leri gördü geçen hafta XRP %150 yi gördü bir gecede. Ve piyasa hacmi günlük 1 trilyon değeri aştı. Gerçekten korkunç rakamlar...

KaderKatibi

Özel üye
Aman dikkat etmeli iyi araştırmadan kimse girmesin bence. Üç ay takip ettim öğrenmek için.