Bonsai Nedir? Nasıl Yapılır?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bonsai Nedir? Nasıl Yapılır?

Bonsai anlam bakımından Bon: tepsi, tabak – Sai : bitki kelimelerinin birleşiminden oluşan, yetiştiricilik bakımından ise; ağaçların özel saksılarda, özel tekniklerle, dikkatli ve özel budamalar yaparak, şekillendirerek ve minyatürlük özelliği kazandırılarak yapılan bir tür estetik tasarımdır diyebiliriz.

3pHnw.jpg


Bonsai doğadaki bütün tür ağaçlardan yapılabilir. Bonsaideki en önemli amaç, doğal olması, yapmacık olmamasıdır.

Ağacın, saksının bir bütünlüğü olmalıdır. Saksıya ekip büyümesini bekleyemezsiniz. Özel ilgi, teknik ve özen göstermeniz gerekmektedir. Dallarına ve yapraklarına şekil vererek uygun görüntüyü elde etmeye çalışılır. Bonsai emek ve sabır isteyen bir iştir. Bu yüzden hemen pes etmek baştan kaybetmek demektir.

LaGTQ.jpg


Bonsai bir çalıdan ziyada ağaca benzemelidir. Bunun için de budama bu noktada çok önemli bir yere sahiptir. Çalının dalları sık ve boşluklar yoktur. Tek dal üzerinedir. Ancak ağaçta yaprak boşlukları, dal boşlukları vardır. İşte budama ile bu görünümü sizin vermeniz gerekmektedir.

TGzx9.jpg


Bonsainin en ideal görünümü; toprak üzerinde görünen güzel kök oluşumu ve yukarı doğru incelen yapıdaki gövdedir. En alt kısımda aynı gerçek ağaçta olduğu gibi kalın dallar olmalı yukarı doğru bu dallar incelmelidir. Dallar arasındaki mesafe ise yukarı doğru çıktıkça azalmalıdır.

1qDGG.jpg


Bonsai yapımında belli kurallar yoktur. Kuralları siz oluşturursunuz. Ancak bu kuralları yukarıda anlattığım gibi yaparsanız yararını görürsünüz. Yoksa bilinçsizce gelişigüzel bu işle uğraşmak boşa kürek çekmek olacaktır. Bunun için de bilgi + sabır + özen göstermek = güzel bir bonsai sahip olmak demektir…
 
Geri
Top