böbrek küçüklüğü

ozden16

Üyecik
mrb benim oğlum 11 yaşında hastanede bazı tetkikler sonunda böbreğinin tekinin küçük olduğu ortaya çıktı dr. doğuştan olduğunu söyledi bunun ilerki yaşlarda oğluma bir zararı olurmu nasıl bir tedavi uygulanıcak öğrenmek istiyorum

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Merhaba. Merak etmeyin problem olma olasılığı çok az. Hafif büyüklük farkı normaldir. Fark fazla ise her iki böbreğin fonksiyon testleri yapılmalıdır. Fonksiyonlarda da bozulma varsa takip gerekir. Fonksiyonlar normal ise problem yok. Sizde de sanırım problem olmayacaktır. En kötü olasılıkta bile tek böbrekle hiç problemsiz yaşanıyor. Yine de nefroloji uzmanı ile görüşüp böbrek fonksiyon testlerinizi yaptırmanız iyi olur. Geçmiş olsun..

züleyha

Üyecik
merhaba benim oglum 9 aylik dogustan bobrek kucuklugu var her ikiside kucuk doktorlar dokusununda farkli oldugunu soyluyo .bobrek kucuklugu nedeniyle kaninda asit oranida fazla o yuzden ilac kullaniyo .bugun doktora gittik doktor idrarinin bobreklere ciktigini soyledi bu konuda bir bilgisi olan varsa lutfen yazsin iyi gunler

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Geçmiş olsun. Bilgiler ve test sonuçları yetersiz, ancak böbrek yetmezliği ve hidronefroz dediğimiz olay başlamış gibi. Panik olmaya gerek yok. Ayrıntılı inceleme ve çok sıkı takip gerekir. Uzun süreli takip yapılacaktır. İhmal etmeyin lütfen. Geçmiş olsun.

turgay6161

Üyecik
iyi günler,14 aylık bir oğlum var böbreğinin biri diğerinden 2 cm küçük olduğunu öğrendik.Doktorumuz çocuk nefrolojisine yönlendirdi ancak biz çocuğumuzun fazla radyasyon alma endişesiyle nükleer tıp filmini çektrimek istemiyoruz ne yapmalıyız ayrıca,doğuştan olduğu doktor tarafından söylendi çocuğumuzun böbreği kendini tamamlayabilirmi öğrenmek istiyoruz ilginiz için teşekkürler

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Kendini tamamlama olayı olmaz.2 cm küçüklük çok problem değil. Önemli olan böbrek fonksiyonları.Film çektirmenizde yarar var. İlerideki takipler için gerekli. Bu çekimlerde verilen radyasyon tabiki zararlı ancak kar-zarar dengesi gözetilince yararı ağır basıyor. Sizde çok problem olacağını düşünmüyorum ama dediğim gibi böbrek fonksiyonları her iki böbrek için ayrı ayrı yapılmalı ve takip,müdahale ona göre yapılmalı.

zalimoktay

Üyecik
sol böbrek 24*56 ebadında olup parankim kalınlığı 5.5 mm dir.parankim ekosunda grade III artış mevcuttur kornik renal hastalıktır.
yardım

O

Omercik

Ziyaretçi
iyi günler,14 aylık bir oğlum var böbreğinin biri diğerinden 2 cm küçük olduğunu öğrendik.Doktorumuz çocuk nefrolojisine yönlendirdi ancak biz çocuğumuzun fazla radyasyon alma endişesiyle nükleer tıp filmini çektrimek istemiyoruz ne yapmalıyız ayrıca,doğuştan olduğu doktor tarafından söylendi çocuğumuzun böbreği kendini tamamlayabilirmi öğrenmek istiyoruz ilginiz için teşekkürler
Benzer sorun yaşıyoruz çözüm bulursanız haber veriniz lütfen...

D

diru

Ziyaretçi
mrb doktor bey kizim 3 yasinda sag bobregi 52mm sol bobregi 72 mm doktorumuz usgler verdi 1 ay sonra radevumuz var acaba idrar sizmasi falan olabilirmi cok uzgunum yardimci olursaniz cok sevinirim