• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bizimkiler Dizisi (1989-2002)

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Bizimkiler, 1989'dan 2002 yılına kadar çekimleri devam etmiş, bu tarihten sonra ise çeşitli kanallarda eski bölümleri gösterilmeye başlanmış dizi film. Dizi 3 Kanal dolaşmıştır:TRT 1, Star TV ve Show TV. Ayrıca ATV'de 1997 yılında dizinin ilk bölümleri tekrar yayınlanmıştır. Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisidir.

sNzCgcg.jpg

Dizinin yaklaşık 460 bölümüne yönetmen olarak Yalçın Yelence imza atmıştır. Filmin künyesinde yönetmen sıfatıyla yer alan diğer isim Erkavim Yıldırım, dizi sona erdikten ve bu bitiş tüm taraflara bildirildikten sonra, yapımcı firmanın, devam edebilir düşüncesiyle çektiği ilave 3-4 bölümün yönetmenliğini üstlenmiş ve devamında, dizi sona ermiştir.

90'ların ortasına kadar (ki TRT'nin egemenliği özel kanallara tam olarak kaptırması bu döneme denk gelir) ratingleri oldukça iyi olan bir diziydi.İlk iki yılında Şükrünün (Erdal Özyağcılar) ağabeyi Şevket rolünde Cihat Tamer'i izledik.

Daha sonra işlerinin yoğunluğu nedeniyle diziyi bırakan Tamer'in yerine bu role Engin Şenkan getirildi.Dizi yayınlandığı senelerde bir çok değerli oyuncusunu yitirdi.İlk kayıp dizide doktor rolünü oynayan Yavuzer Çetinkaya idi, yıl ise 1992..

Çetinkaya'nin vefatının ardından bir sene sonra bu sefer Yaman Okay hayatını kaybetti. Okay, Şükrünün karısı Nazan'ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolündeydi. Ne zaman kardeşinin evine gelse, Şükrü'den fırça yerdi, Nazım da "Enişte, bu sefer süper bir iş buldum ama biraz avansa ihtiyacım var" derdi. Bölüm bitince de Şükrü'nün oğlu Ali (Atılay Uluışık) "Babam o akşam çok diretti dayıma para vermemek için ama sofrada açılan bir yeni rakının içilmesinden sonra yelkenleri suya indirdi" tarzı açıklamaları ile yine Nazım'ı kıramadığını anlardık.

Yaman Okay'dan 4 sene sonra 1997'de ise Şükrü'nün babası Hüsnü rolündeki Orhan Çağman vefat etti. Aynı yıl Erdal Özyağcılar Şehnaz Tango adlı diziye başladığı için kadrodan çıktı ve yerine bir başka usta oyuncu Savaş Dinçel geldi.En son 2000 yılında ise dizide Orhan Çağman'ın eşi Leylayı oynayan Güzin Özipek vefat etti.Ayrıca vefat edenlerin içinde bir de Savaş Yurttaş vardı. Canlandırdığı karakterin ismi ise Hüseyindi. Ve en son huysuz ve cimri apartman yöneticisi Sabri bey yani Mehmet Akan 2006 yılında vefat etmiştir.Yine dizinin en önemli karakterlerinden olan Şükrü'yü canlandıran Savaş Dinçel de 20 Aralık 2007'de aramızdan ayrılmıştır. Öte yandan bu kayıplar içinde,ünlü sinema-tiyatro ve seslendirme sanatçısı Ayton Sert'i de eklemek gerek. 1997 yılında bir beyin ameliyatı esnasında kaybettiğimiz sanatçı, dizide Davut Usta'nın dükkanına çıkma malzeme taşıyan, el arabalı bir garibanı canlandırmıştı. Öte yandan 4 Şubat 2006 tarihinde, Kapıcı Cafer'in kayınpederini oynayan unutulmaz sanatçı Oktay Sözbir ayrılmıştı aramızdan. Bu listenin uzaması pek acı ama, Sabri Bey'in kayınvalidesi Latife Saruhan'ın kaybını da belirtmek gerek.

Oyuncular

* Erdal Özyağcılar - Şükrü (1989 - 1997)
* Ayşe Kökçü - Nazan
* Atılay Uluışık - Ali
* Mehmet Akan - Huysuz ve cimri apartman yöneticisi Sabri
* Ercan Yazgan - "Buyruuuun!!!" Kapıcı Cafer
* Erdinç Dinçer - "Meraklı muhasebe müdürü" Ergun
* Salih Kalyon - "Tak abicim(ağabeycim)" TakTak Sedat
* Hikmet Karagöz - "Affedersin müdürüm" ,"cıvık müdürüm afedersin",Çaycı Abbas
* Aykut Oray - Horozcu "Katil" Yavuz
* Uğurtan Sayıner - "Ayyaş" Cemil
* Oktay Sözbir - "Sus iblis kırarım boynuzunu ha!" "Halil Pazarlama" Yandan çarklı Halil
* Selçuk Uluergüven - "Altı kere sekiz" Davut Usta Davut
* Ali Uyandıran - "Böyle yumuşak yumuşak" Dummkopf Halis
* Buket Dereoğlu - Sekreter Demet
* Rutkay Aziz - Şair Cenap
* Tuncay Akça - mahallenin manavı
* Tayfun Çorağan - Şükrü'lerin damadı Aydın
* Güzin Çorağan - Halis'in annesi Ulviye
* Mehmet Gulerbaşlı - Tertip Galip
* Bensu Orhunöz - Şükrü'lerin kızı Bilge
* Güler Ökten - Doktor Türkan kızıl
* Savaş Dinçel - Şükrü (1997-2002)
* Yaman Okay - Nazım 1989-1993
* Cihat Tamer - Şevket (1989 - 1991)
* Engin Şenkan - Şevket (1991 - 2002)
* Yavuzer Çetinkaya Doktor (1989 - 1992)
* Güzin Özipek Leyla (1989 - 2000)
* Eray Köseoğlu Şevket'in oğlu Cem
* Halit Akçatepe Nazif
* Kemal İnci Arif Bey
* Meltem Savcı Ayten
* Meral Onuksav
* Nesrin Akkoç Özge
* Sabriye Kara Sevim
* Savaş Yurttaş Hüseyin
* Sema Önür
* Zihni Göktay Muvaffak
* Cezmi Baskın İbrikçi Sıtkı
* Meral Çetinkaya Ayla Hanım
* Orhan Çağman Hüsnü
* Müjgan Ağralı Mine
* Başak Köklükaya Özge
* Erdoğan Tuncel Tahta kafa Raşit
* Filiz Küçüktepe Hacer
* Gülden Avşaroğlu
* Berfin Aydoğan Su
* Güngör Erbayık Nimet
* Erdoğan Bugay Bülent
* Latife Saruhan Suna
* Zeynep Irgat Ayşe
* Binnur Şerbetçioğlu Dilek
* Güzin Özyağcılar Serpil
* Selda Özbek Şengül
* Mine Teber Gülsüm
* Sinem Taşkan Yeşim
* Sıdıka Şenkan Sultan
* Sadık Türken Asım
* Özge Özberk Zeynep
* Akın Tunç Cem
* Berna Oğuzutku Demirer
* Bilge Parlak
* Eda Ateş
* Meral Küçükerol
* Cenk Rofe
* Murat Akkoyunlu Bora
* Figen Sümeli
* Burak Dur
* Tuncay Tarhan
* Doğan Aybay
* Serkan Dönmez
* Yalçın Özbek

LoSt_LoVe

Forum Onuru

Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi

Dizi Sükrü Bey (Erdal Özyagcilar) ve ailesinin Almanyadan Türkiyeye gelip o apartmana gelisi ile basliyordu. Trenle geliyorlardi sanirim. Garda annesi ve babasi karsiladigini hatirliyorum. Biz ailece çok severdik bu diziyi. Ve Türkiye televizyon tarihinde bu kadar uzun süren yerli bir yapim yoktu. Evet dizi Kemal Sunal'in oynadigi Kapicilar Krali ile aynidir. Çünkü her ikisinin de senaristi Umur Bugaydir. Dizi boyunca Sükrülerin babasi, annesini ve kayinbiraderini kaybettik. Allah rahmet eylesin. Güzin Özipek, Orhan Çagman ve Yaman Okay hakkin rahmetine kavustu. Dizi bittikten epey sonra da Sabri Bey (Mehmet Akan) hayata gözlerini yummustu. Dizi basladiginda Ali Ortaokul ikide idi galiba. En son Üniversiteyi de bitirmis master'a baslamisti.

Dizi, bir apartmanda oturan, yöneticisinden kapicisina kadar 7 farkli ailenin gündelik yasamini, birbirleriyle iliskilerini ve eksen ailenin, is ve akrabalik iliskilerini konu etmektedir. Gündelik yasam içindeki sicak, gerilimli, tartismali olaylari �durum komigi� içinde aktarmaktadir.

Apartmanin beceriksiz ama titiz, herkesi ve her seyi denetim altinda tutmaya çalisan yöneticisi Sabri bey; kapiciligi küçük avantalarla besleyerek kazanç kapisi haline getirmis, bunun yaninda disarida çevirdigi islerle de köse dönmeye çalisan, dalavereci kapici Cafer�le her gün sürtüsmektedir.

Bütün dizi boyunca süren bu çekismenin yaninda ailelerin kendi içlerindeki ve aralarindaki iliskiler de bütün bölümlerde ayri ayri sergilenmektedir.

Yönetici Sabri, karisi Ayla�nin hirçinliklariyla ugrasmaktadir.

Sükrü ve ailesi orta sinif bir ailenin sorunlariyla iç içedir. Ogullari Ali�nin is bulma ve evlenme sorunlari; kizlari Bilge�nin ve kocasinin is ve issizlik sorunlari ailenin yasamini renklendirir.

Sükrü, agabeyi Sevket�le ortak çalismaktadir. Isyerlerindeki tipler, yagci, dedikoducu muhasebeci Ergun, baba yadigari Abbas efendi ve aralarindaki çekismeler ve iki kardesin bitmez tükenmez is çekismeleri; basarilari, basarisizliklari siradan insanlarin is yasamini yansitmaktadir.

Kapici Cafer�in, kayinpederi Yandan çarkli Halil�in elindeki üç kurusa ve kirik dökük marketine el koyma çabalari ve bunlarin her seferinde Halil�in karisi Sultan�in manevralariyla sonuçsuz kalmasi dizinin bir baska olaylar eksenidir.

Apartmanda oturan bir baska aile, hayatini terzilikle kazanan Sevim ve kocasi Baykus Cemil�dir. Hiçbir iste çalismayan ve hiçbir ise yaramayan Cemil�in pesinde kostugu sey, karisi Sevim�den saklayarak içtigi biralaridir. Ama her seferinde karisi Sevim�e yakalanmaktan kurtulamaz. Cemil, apartmandaki her olayin içinde yer alir ve dedikodu merkezi görevini görür.

Üst kat sakinleri Katil Yavuz ve sevgili Sengül ile Tak tak Sedat ve ailesinin arasi çok iyidir. Sedat, karisi ve kizini hep çesitli abartmalarla oyalamakta patronu, kabzimal Yavuz�a da sürekli yagcilik yapmaktadir. Katil lakapli, kabadayi tavirli Yavuz, apartmanda çogu sorunun çözülmesinde yardimci olmakta, bir çesit hakem görevi yapmaktadir. Sevgilisi, fingirdek Sengül ise Yavuz�un onu sarkici yapacagi günleri beklemektedir.

Apartmanda Davut usta, karisi Ulrike ve ogullari Halis�ten olusan bir de Almanci aile oturmaktadir. Davut, karisi Alman oldugu için oglunu tam bir Türk gibi yetistirmek ister ama zekâ özürlü Halis�in akli sadece kadinlarda ve Davut�un yaninda çalisan Dilek�tedir.

Apartmanin diger sakinleri; rate sair Cenap ve onun en yakin arkadasi ve bütün islerinin yardimcisi Ibrikçi Sitki ve kari, koca, kayinbaba üç ögretmenden olusan ögretmenler ailesidir. Bunlar dar gelirli insanlarin temsilcisidir ve Nazif, ögretmenlik yaninda geceleri de taksicilik yapmaktadir.

bunlarda dizinin unutulmaz replikleri

*cemil : benim adim cemil

*sedat : tak abicim tak

*eskici hüseyin: hurdaaaa.....bakiiiiirrrrr....

*ali karakterinin her bölüm bitisinde kendince yorum yapmasi

*cafer , türkan hanimin muayenehanesine girdiginde mutlaka nescafe icer ve ardindan
-ohh gül su türkan hanimin cikolatali kahvesi de pek güzel valla- ardindan ise bardagi yalardi.gülerdim her defasinda.

bir de cafer in kizlarina arada bir:sibel ablasi gibi olacak benim kizlarim;arada bir ise doktor olacak benim kizlarim türkan teyzeleri gibi ..derdi..

*katil : ellini kolunu oynatma komsu,alirim ayagimin altina

*sabri bey ayla hanima : biraz daha ince soyun su patatesleri efendim, ziyan ediyorsunuz

*"kurucaz imparatorlugumuzu" (halil efendiye cafer söylüyor, halil pazarlamanin büyümesi,gelismesi adina)

*"sükrü gel seni bi kucaklayayim" (sevket sükrüyü kucaklardi, akabinde beli tutulurdu.)

*ergun bey : kizim önüne baksana, isin yok mu senin?

*abbas efendi :civik babam afedersin

*cemil :sükrü beyin hayirsiz damadi geldi sevim kos!"

*nimet : sen bana göz mü kirptin rasit...kirptin,kirptin

*sedat : internetteenn cizzzzz abicim....

*sabri bey : zabit tutturup attiracagim efendim

*davut : davut usta: halt, 6 kere 8! (bilemeyince) höt, dummkopf! patlatirim ensene

*ulviye hanim : nein davut, nicht rufen

*halis: ooh, ne güzel ....böyle yumusak yumusak...

*katil'in sevgilisi: ayy, ne o öyle kiz, got got got!

*katil: caferr, gel aslanim!
cafer: -kapiyi açar- buyruun!

*kisiden ve mekandan bagimsiz olarak: halil pazarlama, halil pazarlama, halil pazarlama, kapinizdaaa...

*ayla hanim'in annesi: "ayla! kizim! kore'den mi geldi bu gaziler?"

*cemil : ''sevim ko$ katil geldi ''

*cenap: esmer bugün cama çikmiyor canimin içi
ibrikçi: üsütmüstür abi
cenap: ahhh.. sana geldim istanbul

*cafer: güüüüüüüüüüüüüüüüllll, güüüüüüüüüülll (bögürerek)

*papagan masuk: babacimm. sapik... sapik...

*cemil bey: bizim de bir x abi vardi; o da böyle gitmisti rahmetli.

*cenap bey: olmuyor ama ibrikçi, çekicem kulaklarini.

*papagan : babbaaciiim kapici kapici

*halil bey : höst iblis kirarim boynuzlarini senin

*galatadan at beni halice in tut beni!

*halis: merhaba türkan teyze. aaa! hastan mi var? ben bakmam. (kafayi uzatarak) çiplak mi? ne tatli, pembe pembe...

*(ayla hanim) - sukru bey, vitesleri ne guzel geciyorsunuz oyle bir, iki
(sabri bey) - aman efendim neler soyluyorsunuz oyle, kendinize gelin.

*ergun sirkette kapiyi dinlemektedir.
abbas: yine kirdiricak kafasini. civik bacim afedersin.
sekreter: birak abbas efendi huyu böyle adamin.
kapi açilir, ergun içeri yuvarlanir.

*davut usta: halt! 8 kere 2
tertip: 16 amca
davut usta: 16 kere 2
tertip: ufff o ne be amca

*halis: ne öyle mö gibi

*sedat : tak canim abicim giriyoruz londra borsasina

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Uzun yıllar izledik beğenerek. Geçenlerde hatırlamıyorum hangi kanalda olduğunu ama rastlamıştım.
Hala yayınlayan kanal var mı acaba aşağı yukarı 7-8 yıl önce yerel kanallar veriyordu tekrarını o zaman izledim şimdi youtubeden başladım TRT bölümlerini çok merak ediyordum yaşım gereği izleyememiştim türkmeneli TV 10 yıl önce vermişti ilk 30 bölümü oradan izlemiştim şimdi de bir YouTube kanalında izledim VHS kayıt olarak keşke daha çok çeken olsaymış daha çok izleyebilseymişim TRT vermek istemiyor diziyi çünkü özel kanal bölümleriyle idare ediyoruz artık