• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bitkilerin yaprakları nasıl temizlenir?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Su ile temizlemek

Tabii ki birinci kaynağınız su ile temizlemek olacaktır. Bitkinizi duşa sokmayı ve hafifçe ılık suyla yıkamayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparak, bitkinizi yapraklarına zarar verebilecek yoğun bir akıma maruz bırakmak yerine, yumuşak su damlaları aracılığıyla temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise hortum ya da sprey şişe kullanmaktır.

Süt ile temizleyebilirsiniz

Süt sağlıklı görünen bir bitki elde etmek için mükemmel bir üründür. Bir temizlik bezini süt ile ıslatın ve temizlemek istediğiniz yaprakları silin. Sonucunu anında fark edeceksiniz.

Bitkilerinizi diş fırçası ile temizleyin

Kadifemsi yapraklara sahip ya da küçük tüyleri olan bitkileri temizlemek için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Bu yöntem çok basittir: Yaprağı bir elin avuç içine alın ve diş fırçası ile hafifçe fırçalayın. Yaprağın dip kısmından başlayın ve dikkatlice ucuna doğru ilerleyin. Diş fırçasını her seferinde bir kez durulayın ve yaprakları temizlemeden önce fırçanın tamamen kuruduğundan emin olun.


Doğal parlatıcı olarak sünger ve sabunlu su kullanın

Daha güçlü bir parlaklık elde etmek adına yaprakları nazikçe silmek için sünger ve sabunlu su kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra zeytinyağı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Her iki seçenek de saksı bitkilerinize güzel bir parlaklık verecektir.

Muz kabuğu

Saksı bitkilerinin yapraklarını muz kabuğunun iç kısmı ile silmek, onları temiz ve ışıltılı bir hale getirir. Tıpkı süt gibi, bitkinin görünüşünde hızlı bir iyileşme görürsünüz; yapraklar daha yeşil ve parlak bir hal alacaktır.
 
Top