Bitcoin'in mantığı

smoove

Üye
Selam arkadaşlar, geçen bir arkadaşımla bu konu hakkında konuşuyordum.Kendisi bilgisayarla içli dışlı olduğu için ara sıra IT ile ilgili terimler kullanıyor sohbette ben de biraz öğreneyim diyorum bu konuları.İnternetten okuyorum ama kafama takılan birşey oldu.Bu bitcoin meselesinde internette bazı aletler satılıyor, yanlış anlamadıysam bu aletler sizin bilgisayarınızın performansını arttırıyor ve bu sayede siz de daha fazla bitcoin üretebiliyorsunuz.Bu da daha fazla kazanç demek.Ama böyle birşeyi neden satsınlar yani demek istediğim, altın yumurtlayan tavuğu kim neden satar? Bir açıklık getirebilir misiniz bu konuya? Bir de bitcoinde transferin teknik açıklamasını okudum bana biraz komplike geldi.Yardımcı olursanız sevinirim.

selam!

bitcoinda şöyle bir olay var. senin bilgisayara bir proğram indiriyorsun. bu sonra sürekli çalışıyor. daha doğrusu sürekli çalışması daha iyi çünkü ne kadar çok çalışırsa o kadar çok hesaplama yapıyor başka bir şirket için. amaç kullanılmayan bilgisayarları hesaplamalar için kullanmak. bu hesaplamarda 'asal sayılar' hesaplanıyor. bunlar tabiki 3, 7 falan diye değil. mesela 12839875829748329648 bu sayı asal sayı mı? bunu hesaplamak nasıl çalışıyor dersen. ilk başlıyorsun ikiye bölünürmü diye. iki olmazsa dört de olmaz sekiz de olmaz onaltı da olmaz vs vs. sonra üçe bölünür mü diye bakıyorsun. böyle devam ediyorsun ve hiç bir sayıya bölünmezse asal sayıdır demektir. tabiki bire ve kendisine bölünebilir :)

şimdi bu niye yapılıyor derseniz... asal sayılar kriptografide kullanılıyor. yani birşeyi şifrelemek için. bunu anlatmak biraz uzun sürer ama bu kısa bilgi yeterlidir inşallah :) bitcoinda bu hesaplamarı bilgisayarında yaptığın için sana 'bit.coin' veriyor ... tabiki asal sayı gittikce daha da zorlaşdığı için bitcoin un sınırlı olduğu belli denilebilinir. aslında değil ama normal para gibi aklın estiğinde basamıyorsun. bu yüzden altın gibi sınırlı bir miktarda var.

yani sizin dediğin altın yumurtlayan tavuğu satın almış olabilirsiniz ama sadece yumurtanın ufak bir parçasını elde edebilirsiniz. tabiki bitcoins bu arada satın da alınabilinir. isterseniz hatta anonim bir şekilde paysafecard kullanarak da olur. hem de daha da güvenli olur.

biraz birşeyler anlatabildim inşallah.

smoove

Üye
Cevabınız için teşekkür ediyorum öncelikle ve ufak bir şey daha sormak istiyordum.Bitcoinin geleceği ne kadar garantili, belli ülkelerde tamamen kullanımdan kalkacakmış diye duydum, gerçeklik payı nedir.

bununla ilgili bir bilgim yok ama sanmıyorum kalkıcağını. ürettikleri asal sayılar kullanılıyor çünkü. belki duyumuşsundur 128bit encryption diye birşey. eskiden bu 32bit idi. ilerde 256bit veya daha da yüksek olacak. bunu yapabilmek için büyük asal sayılar gerekiyor. bazı ülkeler ama buna karşı kendi şifrelemeleri zayıf olduğu belki bu yüzden de yasaklamak istiyor olabilirler. bunlarda ama zaten paysafecard veya kredi kartı gibi şeyler de yasak olabilir :)

smoove

Üye
Ancak şöyle bir olay var:Bitcoin'in kullanımını ve piyasa değerini belirleyen şey Bitcoin'i kabul eden satıcılar.Yani satıcıların sayısında azalma olursa, Bitcoin değerinde de düşüş yaşanabilir.Şimdi Bitcoin'i kullanan grup bilgisayar ve internet tutkunları ve bazı yatırımcılar ancak bu konuyla ilgili güvenlik endişeleri var bu da yatırımcının bu yatırım aracından uzaklaşmasına neden oluyor.Mesela Apple geçtiğimiz günlerde Appstore'dan Bitcoin uygulamasını kaldırmış.Buna benzer durumlar sıklaşırsa, kullanımı gittikçe azalır diye düşünüyorum.Aslında benim asıl olarak üzerinde durmak istediğim konu internet üzerinde güvenli bir şekilde ödeme yapabilmek.Zaten az miktarda ödeme ve alışveriş yaptığım için kredi kartı kullanmıyorum, bitcoin konusunu araştırdım ama o da biraz benim kullanım alanım dışında kalıyor.Siz paysafecard'tan bahsetmişsiniz, ondaki durum nedir,nasıl bir işleyişi var?

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Bilgi yarışmasında denk geldim geçenler bu konuya tüm dünyada kullanılan internet para birimi nedir ? diye o zamana kadar varlığından bile haberim yoktu .

smoove

Üye
Bu bilgi yarışmalarındaki soruları hazırlayan ekibi her zaman merak etmişimdir, güzel bir şekilde sormuşlar Bitcoini tanımlamak için.Bence yabancı bilgiyarışmalarından bazı soruları da direk Türkçe'ye çeviriyorlar, ben öyle tahmin ediyorum.