• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bitcoin Tecrübelerim :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Aslında ben de kripto para birimi olan Bitcoin'i (BTC) hep duymuştum ancak çok ciddiye almamıştım yakın zamana kadar. Zaten ciddiye almış olsam muhtemelen zengindim. :D Sistemin 9 yıllık bir geçmişi var.

Şu söz gerçek bir tespittir.
Mayıs 2010'da 100 dolarlık Bitcoin satın alanların şimdi 72,9 milyon dolar civarında paraları bulunacaktı.

Bir başka örnek. Eğer içinde bulunduğumuz yılın Ocak ayında 1000 $ lık Bitcoin almış olsaydınız bu ay içinde 19.600 $ kadar paray ulaşmış oluyordunuz. Şu an 14.000 $ civarında. Sanırım bu bankaların siz faiz olarak ödediğinden yüzlerce kat fazlası.

Bitcoin ilk çıktığında türk lirası olarak değeri 0,0003 TL den işlem görüyordu. Artık siz hesaplayın bu gün 15.000 $ ödemek zorunda kaldığınız Bitcoin'lerden 1 :TL 'ye kaç tana alabildiğinizi.

Neyse artık ben de Cuma günü (22 Aralık) saat 17:00 gibi sistemi 1020 :Tl başlangıçla (hesabımda bu kadar TL kalmıştı) denemeye kadar verdim, hiç bir şey için geç değildir mantığı ile. :) Yabancı dilim olmadığı için yerli aracı kurumlardan Paribu.com 'dan hesap açıp başladım. Gayet kullanışlı bir arayüz. Üyelik ve para transferi yaklaşık yarım saat sürdü. 1020 TL ye 0.0179xxx Bitcoin aldım. Düşünün bir zamanlar bu karayla binlerce Bitcoin alma durumunuz vardı. Geçti artık o günler.

Dün 24 saat olmadan 1178 TL ye sattım. Yani 158 :TL 'lik kazanç oluşmuş. Bu da bir bankanın 1 yılda verdiğinden daha yüksek bir yüzde oranı.

Bu kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sistemin çok yükseleceğini ya da buharlaşacağını düşünen dünya çapında ekonomistler de var. O kadar riskli bir yatırım aracı yani. Eğer unutabileceğiniz bir paranız varsa girebilirsiniz ama borç ya da kredi alarak girilecek bir sistem kesinlikle değil.

Sistemi öğrendikçe buradan bilgilendireceğim. Henüz bir elektronik cüzdanım bile yok (biriktirdiğiniz bitcoinleri güvenli ortamda tutmak ve cüzdanlar arası transferler için) ve banka hesabına para çekme işlemlerini denemedim. Yakın zamanda kar-zarar durumları ile ilgili yazarım. İçerideki parayı 10 binlira yapıp devam etmeyi düşünüyorum. :)

Son söz: keşke yabancı dilim olsaydı. Ne yaparsanız yapın mutlaka İngilizce öğrenin, ve sisteme balıklama atlamayın. :)

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Cüzdan aldıktan sonrası nasıl oluyor? Bazıları cüzdanı internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda saklıyormuş güvenlik için, o olayı tam anlamadım.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Cüzdan aldıktan sonrası nasıl oluyor? Bazıları cüzdanı internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda saklıyormuş güvenlik için, o olayı tam anlamadım.
Elektronik cüzdan İnternet üzerinde olan bir cüzdan. Tabi bunun da güvenilir yerlerden alınması gerekiyor. Karmaşık harf ve rakamlardan oluşuyor. Benimki şöyle bişey 15PBYTanuA5bgQH9rJp49CUyBuAxxxxxxx son rakamları sansürledim çünkü tam kötü amaçlı kullanılıp kullanılmayacağını bilmiyorum.

Evet istersen taşınabilir bir flash bellekte saklayabilirsin. Ama ben şu an cüzdanı kullanma ihtiyacı düşünmüyorum. Eğer kazanç elde edersem belli miktarları banka hesabıma çekerim şu anki düşüncem bu şekilde.

Bu cüzdan bitcoinlerini saklamaya yarıyor istersen tabi. Ya da bu cüzdanlardan varsa ben sana sadece numarayı girip bitcoin gönderebiliyorum.

Ne işe yarar dersen örneğin ben Paribu.com ile çalışıyorum ve minimum para :TL yatırma limiti 500 :TL. Bu durumda sen sadece oradan üyelik açıp cüzdan oluşturabilirsin ve ben o cüzdana 100 :TL tutarında bitcoin gönderdiğimde o miktar ile borsada işlem yapabilirsin. Karışık oldu biraz farkındayım.

Bu arada içerideki parayı 5.000 :TL ye yükselttim (hesabımdan TL gönderimi yaparak) gelişmeler nasıl olacak bakalım. :)

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Yani cüzdan dediğimiz şey o şifre mi oluyor? Ben onu cüzdanın şifresi, cüzdanı da işlem yaptığımız alan sanmıştım. Ondan garip geldi bellek olayı :) Bu şifreyi bilmedikleri sürece herhangi bir hack tehlikesi yok o zaman?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Evet ama o numaraya bitcoin gönderiliyor. İçinde bişeyler yok ama sonuçta bicoin hisselerin oluyor işte :)

Evet nasıl bitcoin sanalsa cüzdanlarda sanal.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
2017'nin şu son günlerinde 10 bin TL yatırım yaptığım ve nefret ettiğim Bitcon'den bahsetmek istemiyorum. :D (siz durumu anlamışsınızdır. :D

Yakın zamanda sizlere çin borsası binance.com aracılığı ile giriş yaptığım alt coinlerden XRP (Ripple) ve ADA coinlerden bahsedeceğim. :D

Siz siz olun tavsiyelerle yatırım yapmayın, araştırın, öğrenin ve biraz da sağduyunuza güvenip yapın yatırımlarınızı. :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bitcoin tecrübelerimi zaman zaman sizlerle paylaşacağımı söylemiştim buradan ama şu an değil. Şu an bir miktar zararda olduğumu (sistemde parası olan herkes zararda) söyleyebilirim.

Ancak umutluyum, Bugün ya da yarın yükselişin başlayacağına. Kara geçtiğim zaman ne kadar zararım olduğunu ve ne kadar kara geçtiğimi anlatacağım. :)

Şimdilik bu konuda danışmanlık yapabilme yolunda hızlı adımlarla ilerliyorum. :D

BTC almayın. ADA, KIN, IOTA ve birkaç altcoin daha iyi takip edilirse kazandırır. Uyanık olmak gerek. Kimliğimi sitelere vermek istemediğim için ben almadım maalesef.