Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
2008 yılında hayatımıza giren bitcoin bütün dünyada kabul gören bir yatırım aracıdır. Sanal, dijital para birimi vs. diye de anılan bitcoin 10 yıl önce Satoshi Nakamato takma adın kullanan ve Avustralyalı olduğu öğrenilen Craig Wright tarafından ortaya atılmıştır. Deneysel olarak başlayan çalışma gün geçtikçe büyümüş ve şuan döviz kurlarıyla yarışır duruma gelmiştir.

bitcoin.jpg

Kullanıcı sayısı milyonlara ulaşan bitcoin dijital para birimidir ancak fiziksel bir karşılığı yoktur. Bitcoin ile internet alışverişi yapılabilir ürettiğiniz coinleri çeşitli exchange sitelerinde Türk lirasına ve çeşitli ülkelerin para birimlerine çevrilebilir. Yine, farklı ürünler Bitcoin ile takas edilerek ticaret yapılabilir.

BİTCOİN NASIL ALINIR?

Parasal işlemlerin banklar üzerinden yapılmasına karşın bitcoin elle tutulur bir para değildir ve internet üzerinden alınır, satılır. İlk zamanlarında internet ve teknoloji meraklılrının ve kabiliyetin konuştuğu bitcoin konusunda, artık birçok kişi hakim olmuş durumda. Yeni geliştirilen güvenlik sistemleriyle bitcoin almak ve satmak eskisinden daha güvenilir hale geldi. Peki, bitcoin almak için ne yapmak gerekiyor.

Bitcoin almak için bu adımları izlemelisiniz;

- İlk önce yapmanız gereken "wallet" adı verilen çevrimiçi cüzdanı edinmek. Banka hesabı olarak düşünülmesi gereken bu cüzdanı almanızın sebebi, bitcoinlerinizi burada biriktirmenizdir.

-Edindiğiniz çevrimiçi wallet (cüzdan) veya web tabanlı wallet güvenlik korumaları sizin tercih edeceğiniz düzeylerde koruma sağlayan herhangi bir program olabilir. Tamamen size kalan bu bölümde güvendiğiniz bir uygulamayı seçmeniz gerekiyor. Ayrıca bazı platformlarda bitcoin yanında, eteryum ve litecoin gibi sanal paraların ticaretini de yapabilirsiniz.

-Wallet hesabının oluşturulmasının ardından, banka hesabınızla wallet arasında bağlantı kurup, daha sonra hesap aktivasyonu için cüzi bir ücret transfer etmeniz gerekmektedir.

-Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de popülerliği artan bitcoin için, hizmet veren platformlar bulunmaktadır. Bitcoin almak için yapmanız gereken, bu sistemlerden birine üye olmak ve daha sonra almak istediğiniz BTC (bitcoin) miktarı kadar TL’yi hesabınıza transfer etmenizdir.

-Yurtiçinde oluşturacağınız hesapla yurtdışından oluşturduğunuz hesap ücreti arasında bir fark vardır. Yurtdışı hesapları daha fazla ücret talep ederken bunun yanında işlem gecikmelerine maruz kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Evet ilk çıktığı dönemlerde birkaç sent fiyatı varken bugün 16.000 $ civarında bir fiyata sahip. Düşünsene 25 $ yatırım yapmış olsaydın bu gün zengindin. :D

Ayrıca bitcoin fiyatı daha bu yılın başında 2017 nin başında 1.000 $ iken bugünkü fiyata bakar mısın? :D

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Evet ilk çıktığı dönemlerde birkaç sent fiyatı varken bugün 16.000 $ civarında bir fiyata sahip. Düşünsene 25 $ yatırım yapmış olsaydın bu gün zengindin. :D

Ayrıca bitcoin fiyatı daha bu yılın başında 2017 nin başında 1.000 $ iken bugünkü fiyata bakar mısın? :D
Bir çocuk vardı adını unuttum, 12 yaşındayken bitcoin almış ve şu an milyoner :D Ben görünce balon sandım, saadet zinciri gibi çöker bu dedim, cahildim :D:D

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konuyla ilgili çok fazla hikaye var. Efsane de olabilir ama doğruluk payı olması olası. Risk büyük elbette ama yüksek kazanç başı başına risk demektir. :) Riske atılacak parası olanlara önerilir. Sakın tüm birikiminizle bu tür şeyler yatırım yapmayı düşünmeyin. :P

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Bu konuyla ilgili çok fazla hikaye var. Efsane de olabilir ama doğruluk payı olması olası. Risk büyük elbette ama yüksek kazanç başı başına risk demektir. :) Riske atılacak parası olanlara önerilir. Sakın tüm birikiminizle bu tür şeyler yatırım yapmayı düşünmeyin. :P
Şu an bu işe girmek inanılmaz riskli geliyor bana da. Hayattaki en büyük keşkem olacak bu olay ya :D

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konudan haberdardın ve girmedin. Üzülmen lazım kesinlikle. :D

Biz de Çiftlikbank'tan medet umalım bari. :D

Bu arada bir arkadaşın tavsiye ettiği Bitcoin'in detaylıca anlatıldığı videoyu ekleyerek sistemi merak edenlerin kafalarındaki sorulara bir da ışık tutmuş olalım. :D

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Adını yakın zamanda duydum ama ne olduğunu bilmiyordum şu an öğrendim :)
Midyata pirince giderken eldeki bulgurdan da olmak var boşverin böyle şeyleri :P

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
BTC 64.000 iken girmiştim şu an 35.000 TL yi gördü. Tam kazanma dönemi kanımca. Aahh ahhh kaçırdık bir fırsatı daha biraz para olsa içeride harika olurdu. :D

damlaa

Üye
Bende bitcoin alım satımı yapıyorum da arkadaşlar bu ara bitcoinde ataklar olunca yazmak istedim konuya. Birkaç tane de bilgi vermek istiyorum. Bitcoin günümüzde daha çok popüler bir yatırım aracı oldu. Bu nedenle de çok fazla yatırımcı kitlesine ulaştı onlardan bir tanesi de benim. Şimdiye kadar güzel kazançlar elde ettim inşallah herkes güzel kazançlar elde ederler..

2008 yılından beri hayatımızda olan bitcoin, en kısa haliyle dijital bir para birimidir. Sembolü ฿ ve kısaltması BTC‘dir. Kriptolu ve sanal para gibi isimlerle de anılır. İlk olarak Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan; ama çıkan birkaç olay sonrasında kabuğuna çekilen yeni nesil bir paradır.

Herhangi bir merkez bankasına veya resmi kuruluşa bağlı olmadığı için dikkat çekmektedir. Ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilmektedir. Üstelik bunun için herhangi bir aracıya ve aracı hizmetine gerek duyulmamaktadır. Piyasalarda Euro ve Amerikan dolarına alternatif olarak görülmeye başlasa da resmi bir kuruluşa bağlı olmaması, çeşitli çekinceleri beraberinde getirmektedir.

Resmi bir kuruluşa bağlı olmayan dijital para birimi, çeşitli çekinceler oluştursa da bazı sektörlerde fazlasıyla ilgi görmektedir. Özellikle ilk çıktığı zamanlarda yasal olmayan konularda bitcoin kullanımının yüksek olduğu bir gerçektir. Şimdi ise kimlik doğrulama işlemleri ile çekinceler ortadan kalkmaya ve daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.

Sonuçta internetin hayatımızın her anında yanımızda olduğu bir çağda yaşıyoruz. Doğal olarak dijital para birimlerinin ortaya çıkması ve kullanılması kadar normal bir şey olamaz. Örneğin; internet alışverişleri için oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.