Bir Soru da Benden

Safir

Özel Üye
Özel üye
Hemen hemen her kış boğaz enfeksiyonu geçiririm, doktor ve ilaç desteği olmadan da atlatamıyorum.

Benim merak ettiğim acaba bu tür rahatsızlıklarda evde, boğazımızı rahatlatmak için neler yapabiliriz?

Şahsen boğazımı sıcak tutma ihtiyacı hissediyorum, doğru mudur acaba?

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Hemen hemen her kış boğaz enfeksiyonu geçiririm, doktor ve ilaç desteği olmadan da atlatamıyorum.

Benim merak ettiğim acaba bu tür rahatsızlıklarda evde, boğazımızı rahatlatmak için neler yapabiliriz?

Şahsen boğazımı sıcak tutma ihtiyacı hissediyorum, doğru mudur acaba?

Merhaba Lost.Kış boyunca birkaç kez boğaz enfeksiyonu geçirmek normaldir.Ancak daha fazla ve antibiyotik tedavi gerektirecek kadar hastalanıyorsanız bağışıklık sisteminiz biraz zayıf olabilir,burun kemiğinizde eğiklik olabilir yada hiç problem olmaksızın allerjik ve hassas bir bünyeniz vardır ki büyük ihtimal 3. seçenek sizin için geçerli.Hassas olduğunuz etkeni araştırmanızda ve uzak durmanızda fayda var(sigara, deterjan, yün, soğuk hava, polen, toz vs..).KBB uzmanı kontrolünde sinüs filmi çektirebilirsiniz.Düzenli egzersiz, beslenme ve stresten uzak kalmak tek başına birçok hastalığı engelleyecektir.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Merhaba sağlık danışmanım :)

Düşünce olarak kalabalık geçirdiğim birkaç gün boyunca gözümden uyku akmasına rağmen uyuyamadım.. Günde bir-iki saat uykuyla idare etmeye çalıştım..
Şimdi kafam rahat ancak bu sefer de fazla uyumaya başladım, kendimi uykudan gerçekten çok zor alıyorum.. Sanki kafamla beraber bütün bedenim yorulmuş gibi.. Bu konuda çok rahatsızım diyebilirim..

Bize sağlıklı uyku hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Merhaba sağlık danışmanım :)

Düşünce olarak kalabalık geçirdiğim birkaç gün boyunca gözümden uyku akmasına rağmen uyuyamadım.. Günde bir-iki saat uykuyla idare etmeye çalıştım..
Şimdi kafam rahat ancak bu sefer de fazla uyumaya başladım, kendimi uykudan gerçekten çok zor alıyorum.. Sanki kafamla beraber bütün bedenim yorulmuş gibi.. Bu konuda çok rahatsızım diyebilirim..

Bize sağlıklı uyku hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geçmiş olsun.Umarım yoğun düşüncelerini çözüme ulaştırabilmişsindir.Kafan bence tam rahat değil gibi.Normalde günlük uyku süresi kişisel yapı ve yorgunluk durumuna göre değişmesine rağmen yetişkinlerde ortalama 6-8 saattir.Bu süre kişnin yorgunluk durumu, psikolojisi, uyunan ortam şartları yada extra sağlık problemleriyle artıp azalabilir. En sık karşılaşılan problemler uyuyamama ve fazla uyumaya rağmen dinlenememedir.Bunun en fazla nedeni de strestir.Bence biraz zamana ihtiyacınız var.Bu yoğun düşünce trafiğinizin size etkisi azaldıkça daha dinlendirici, kaliteli uyyuyabileceksiniz.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Merhaba.
Yaklaşık bir yıl önce yaşadığım bir durumu sormak istiyorum.

Kalp ritmi:
1.atım_2.atım_3.atım__4. atımda kalbimin göğüs kafesimde yuvarlandığı hissi
ve yeni baştan
1.atım_2.atım_3.atım__4. atımda kalbimin göğüs kafesimde yuvarlandığı hissi

15-20 dakika kadar süren bu durumun bir adı var mı? Ya da önemli bir şey mi? Endişe verici bir durumdu ama doktora da gitmedim (ihmalkârlık). Çok şükür bir daha tekrar etmedi.
Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Not:Bir önceki gün klorla fazla haşır_neşir olmuştum, onun etkisi olabilir mi?

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Anlatığınız durum basit bir ritm bozukluğu gibi görünüyor. Stres, kahve, çay, yada yediğiniz bir besine bağlı olabilir. Efor esnasında oluşan yada günluk aktivitenizi kısıtlayan bir problem değil sanırım. Risk faktörleriniz varsa (stres, kollesterol, sigara, alkol, ailevi yatkınlık, kilo, kötü beslenme vb.) bir EKG çektirmeniz iyi olur. Bence kalp vurularınızı bile saydığınıza göre strese bağlı bir ritm bozukluğu yaşadınız.Rahat olun problem yok gibi. İyi akşamlar..