Bir İnsanın Şiddete Meyilli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Bu soru zor işte! Sakin görünümlü bir insanın aniden sinirlenip kendisine ve çevresine zarar verebilir. Asabi birinin ise kimseye zarar vermeden hayatını idame ettirdiğini görebiliriz. Buradaki temel nokta kişilerin bilinçaltındaki hissiyat larının aniden ortaya çıkarak zarar verme derecesine gelmesidir.
Fiili bir uygulama olmadıktan sonra şu şunu yapar diye söylemek çok da doğru değil. Burada asıl önemli olan düşüncelerin dile getirilerek tehditkar konuşulmasıdır. Böyle bir söylem var ise sana ipucu veriyordur; "gardını al, dikkat et sana her an zarar verebilirim" demektir. Tehdit, hakaret dili olayın gerçekleşmeden önceki en büyük delilidir.

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Hali, tavri, konusma tarzi ufacik bir olumsuz olayi nasil karsiladigina bakilarak gayet guzel anlasilir. Valla sinirli biri hicte uysal olmaz, uysal biri de asla siddet uygulamaz bu iş böyle yani.

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Ben ne kedi gibiler gordum sakin sakin durup birden tirnaklarini cikaran.o yuzden bu bunu yapmaz veya bu bunu yapar demek icin artik hic acele etmiyorum.bekliyorum goruyorum tecrube ediyorum.ben de cok sakin duruyorum ama doldugum yerde ani cikislarim olabiliyor.hepimiz etten kemikteniz hepimizin bazi noktalari var , bam teli var.o yuzden kirmamak ve kirilmamak adina taniyip analiz edip ona gore davranmaliyiz.

Sypnosis

in god we trust all others we audit
Özel üye
Ufak ve değmeyecek sıkıntılar için bile hemen sinirlenen kişiler genellikle şiddete meyili insanlardır. Bu tip insanlarla iletişim de güçtür zaten

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör

Kadınların şiddet uygulayan erkekleri tanıma kılavuzu​

Kadın cinayetlerinden rahatsız mı oluyoruz, tedirgin mi?

Yasalar; din, dil, cinsiyet ve ırk ayrımı gözetmeden herkes için eşit uygulanır. Yani, bir kadını öldüren bir katil daha az veya daha fazla hapis cezası almaz.

Katledeni katil denir. Öldürdüğü kişinin cinsiyeti, işlediği suçun vasfını değiştirmez.

Kadın ve suç kelimeleri yan yana geldiğinde; genellikle suçtan zarar gören hep kadın oluyor. Suç işleyen ise erkek.

Suç işleyen veya suça teşvik eden kadınların oranı ise oldukça düşük.

Kadınların mağdur olmaması, cinayete kurban gitmemesi, dayak yememesi, parçalara ayrılıp bir varile konmaması ve üzerine beton dökülüp yazılmaması için yasal anlamda yapılacak olanlar tartışıladursun, kadınlar ne yapmalı sorusuna yanıt aradım.

Psikolog kuzenim Belçim Epözdemir’i aradım.

Kadınların, bir erkekle duygusal bir ilişki yaşanmadan önce dikkat etmesi gereken özellikleri sordum Belçim’e.

İŞTE, KADINLARIN İŞİNE YARAYACAK ÖNEMLİ TÜYOLAR

“Bu tür erkeklerin en önemli özelliği aslında şiddet gösterme eğilimi. Bu sadece bir insana değil hayvanlara da yaptığı şiddetleri içeriyor. Hepimizin içinde antisosyal kişilik örüntüsü var birine zarar vermek gibi ama bu tür katiller bunu eyleme de geçiriyor bu yüzden en önemli nokta şiddeti eyleme geçirme kısmı. Aynı zamanda bu tür kişiliklerde öfke kontrolü yoktur kadınında mutlaka denk geldiği kavgalar olur ama bahsettiğimiz öfke kontrolsüzlüğü ufak tefek olaylar için bile geçerli olabilir. Mesela en sık olanı araba kullanırken olanı arabadan inmesi yanında kesici alet taşıması veya sopa taşıması gibi. Birçok kadın bunları göz ardı ediyor.

Bir erkeğin bir kadını dövüp, bayıltıp boğup varile gömecek karakterde olduğunu nasıl anlarız?

“Tanıştığımız kişilerin bize zarar verme potansiyellerini ilk görüşmede tam olarak anlayabileceğimiz bir davranış örüntüsü ne yazık ki yok.

Özellikle bu kişilerin birçoğunun çevresi tarafından sevilen ve örnek gösterilen kişiler olduğunu düşünürsek başkalarının algısı ile o kişiyi değerlendirir ve yapmış olduğu olumsuz davranışları ‘herkesin bir kusuru vardır zaten’ diyerek bir çok olumsuz davranışını görmezden gelmemiz kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden dikkat edersek bazı davranışlarının limiti bize zarar verebilecekleri ihtimallerini düşünmemize yardımcı olabilir. “

Birinin şiddete meyilli olup olmadığını anlayacak testler yok mu?

“En dikkat edilmesi gereken kısım şiddete meyilli oluşlarıdır. Bu tür bireylerin fark edilmesi zor değildir aslında. Genellikle küçük yaşlarda kendileri de aileleri tarafından ihmal edilmiş, şiddete uğramış olabilmektedir. Aynı zamanda yine geçmiş öykülerine baktığımızda birçoğunun çocukken hayvanlara veya başka canlılara zarar verdiği görülmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki şiddet her zaman fiziksel değildir. Psikolojik şiddet dediğimiz, kadını değersiz hissettirecek her türlü sözel ve davranışsal eylemlere girişebilirler. Kadını küçümser, görüşlerini aşağılar, yaptıklarını veya söylediklerini olumsuz eleştirir, tehdit eder ve küfür eder. Bunu baş başayken yapabilecekleri gibi toplum içerisinde yapabilirler.”

GARSONA FIRÇA ATMASI BİLE KİŞİLİK ÖZELLİĞİ

Öfke kontrolü olmayanların şiddete eğilimi olduğu söylenir...

“Evet. Genellikle öfke kontrolünü sağlamakta güçlük çekerler. Aslında ilişki içerisindeki kadınların da sık sık denk geldiği ama göz ardı ettikleri bir durumdur bu. Örneğin, araba kullanırken ufak bir soruna bile büyük tepkiler vermeleri veya yemek geç geldi diye garsona öfkelenmeleri gibi. “

Kıskanmayı neden sevgi olarak görüyoruz?

“Duygusal ilişki yaşadığı kadını korumak ve kıskanmak adı altında kadının hem beden bütünlüğüne saygı duymaması hem de kadının yaşamını kontrol etmeye çalışması psikolojik şiddetin belki de en sık görülenidir. Şiddete meyilli olanlar, kendisine yardım eden market çalışanına teşekkür etmesi, konuşması, soru sormasını bile problem haline getirebilmektedirler.

KADINLARI YALNIZLAŞTIRMA ŞİDDETİ

“Ve belki de aslında en önemli olanı sosyal izolasyon dediğimiz kadını yalnızlaştırmaları. Çünkü bu sayede kadının motivasyon ve destek kanallarının yolunu kapatmış olmaktadır. Böylece kadının yardım çığlığının duyulmadığından emin hale gelecektir.”

bu yazi insallah yardimci olmustur