Bir gökdelen en fazla ne kadar yüksek olabilir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bir gökdelen en fazla ne kadar yüksek olabilir?

Şu anki teknolojiyle maksimum 1.700 metre.

Gökdelenler kendi ağırlıklarını kaldırabilmek zorunda. Tabii bir de içleri dolu olduğunda eklenen ağırlık var. Bu yüzden inşa edilirken maksimum kapasiteleri de hesaplanarak toplamda ne kadar ağırlığa dayanmak zorunda oldukları hesaplanıyor. Bunun dışında rüzgâr gibi doğal etkenler nedeniyle de dış cephelerinde belli bir gerilim oluşuyor.

Sadece taşımak zorunda olduğu yükün hesaplanması yeterli olsaydı, kabaca bir tahminle 65,5 metreden daha yüksek olmamaları gerekirdi. Fakat modern gökdelenlerde katların asılı olduğu çelik profiller ve asma duvarlar kullanıldığından, bu limit rahatlıkla arttırılabiliyor. Bu durumdan anlaşılabileceği üzere: bir gökdelenin asıl limitleri, yapımında kullanılan malzemelerle belirlenmekte.
Bunun yanı sıra, kat sayısı arttıkça kullanılacak olan asansör sisteminin de ona göre tasarlanması gerek. Çünkü hiç kimse bir asansörü 20 dakika bekleyip sonra dilediği kata ulaşmak için 10 dakika boyunca içerde kalmak istemez. Asansörler, acil durumlar da insanları en uzak noktaya bile hızlıca taşıyabilir durumda olmalı. Günümüzde en yüksek gökdelen, Dubai'de bulunan 828 metrelik Burj Khalifa. Ama onu inşa eden mühendisler, kullanılan malzemelerle 1.700 metreye ulaşabilen bir gökdelen yaratmanın da mümkün olduğunu söylüyorlar.
 

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
sanırım bu büyük mühendislik şirketleri arasında bir ben yaptım yarışı gibi bir durum,açık bir rekabette ciddi anlamda söz konusu,bundan dolayı ben bu üst limitin zamanla daha yukarılara çıkacağını düşünüyorum,insanın hayal gücünü sınırı yok..
 
Top