Binbir Gece

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Her salı 21.45'de kanal d'de

Aliye’nin yonetmeni Kudret Sabanci’nin imzasini tasiyan ve basrolunu de Aliye’nin kocasi Sinan rolundeki Halit Ergenc’in canlandirdigi Binbir Gece, ilk bakista Aliye’yi cagristiriyor olsa da, diziyi izleyince bu fikirden uzaklasiyorsunuz. Bu arada Halit Ergenc’in canlandirdigi Onur Aksal karakteri, sert tavirlariyla Sinan’i aratacak gibi gorunuyor. Dizi, oglu losemi hastasi olan bir annenin, cocugunun tedavisi icin gereken parayi bulma mucadelesini konu aliyor.​

kelebek

-ütopik-
V.I.P
çok güzel bir dizi, ben izliyorum ve dün daha 2. bölümüydü. Yeni bir dizi izlemeye başlayabilirim diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Binbir Gece Masallarının Hikayesini Biliyor Muydunuz?

Hikâyeye göre Fars kralı Şehriyar "Hindistan ile Çin" arasındaki bir adada hüküm sürer (eserin daha sonraki biçimlerinde, Şehriyar'ın Hint ve Çin'de egemenlik sürdüğü yazar). Şehriyar karısının kendisini aldattığını öğrenir ve öfkelenir, tüm kadınların sadakatsiz, nankör olduğuna inanmaya başlar. Önce karısını öldürtür, sonra da vezirine her gece kendisine yeni bir hanım bulmasını emreder. Her gece yeni bir gelin alan Şehriyar, geceyi geçirdikten sonra tan vakti kadınları idam ettirir. Bir süre bu böyle devam eder, daha sonra vezirin akıllı kızı Şehrazad bu kötü gidişata son vermek için bir plan kurar ve Şehriyar'ın bir sonraki eşi olmaya aday olur. Evlendikleri geceden başlayarak, kardeşi Dünyazad'ın da yardımıyla her gece Şehriyar'a çok güzel ve heyecanlı hikâyeler anlatır. Tam şafak vakti geldiğinde, hikâyenin en heyecanlı yerinde anlatmayı keser. Hikâyenin sonunu merak eden Şehriyar, ertesi gece devam edebilmesi için, o gecelik Şehrazad'ın idamını erteler. Kitabın sonuna kadar, Şehrazad'ın Şehriyar'a anlattığı hikayeler yer alır. Sona gelindiğinde, Şehrazad üç erkek çocuğu doğurmuştur ve evlenmelerinin üzerinden uzunca bir süre geçmiştir. Kralın kadınlara olan öfkesi ve kötü düşünceleri dinmiş, Şehrazad'ın sadakatine inanmıştır. Böylece önceki emrini de kaldırır​
.