Bilime Göre Yüz Şekliniz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
İnsanlar olarak hepimizin genetik özellikleri birbirinden farklı. Bu genetik özellikler ise gerek fiziksel görüntümüze, gerekse sağlık durumumuza etki ediyor.


Bilime Göre Yüz Şekliniz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor?
Dünyada yaklaşık olarak 8 milyar insan yaşıyor. Hepimizin genetik kodları ise birbirinden farklı. Genetiğimizdeki farklılık, biyolojik ve fizyolojik özelliklerimizi etkiliyor. Genetik aktarımla kronik hastalıklardan vücut şekline kadar pek çok şey yakın akrabalarımızdan bize geçiyor. Peki yüz şekli ile kişilik özelliklerimiz arasında bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bazı araştırmalara göre; yüz şekli ve özelliklerimiz kişiliğimiz hakkında bazı bilgiler veriyor. Detaylara birlikte bakalım.

1. Yüzünüz ne kadar geniş olursa, o kadar fazla testosteronunuz olur
yüz

Bilime göre, elmacık kemikleriniz ne kadar geniş ve belirginse, agresif olma olasılığınız o kadar yüksek. Capuchin maymunlarıyla yapılan bir araştırmayla ispatlanan bu tezde; geniş yüz hatlarına sahip insanların çok daha agresif olduğu gözlemlendi. Tabii ki bu tehlikeli olduğunuz anlamına gelmiyor. Elmacık kemiklerinizin belirgin olması testosteron seviyesinin de yüksek olduğu anlamına geliyor.

2. Yüz şekli ince olursa, enfeksiyonlardan o kadar az etkilenirsiniz
yüz

Yapılan araştırmalarla, ince yüz hatlarına sahip olan insanların enfeksiyonlardan etkilenme riskinin diğer insanlara kıyasla daha az olduğu gözlemlendi. Eğer ince bir yüz yapısına sahipseniz ve larınızdaki yağ oranı azsa; daha az hastalanırsınız. Yapılan araştırmaya göre bu insanların stres seviyeleri diğer insanlara oranla daha az. Ek olarak; ince yüzlü kişiler daha düşük bir kaygı ve depresyon oranına sahip olma eğilimindedir. Bu, genel kondisyonunuzla ilgili olabilir, çünkü genellikle hareketli insanların yüzlerinde daha az yağ bulunur ve daha mutludurlar.

3. Burnunuzun uzun olması sizi yalancı yapmaz ama sizi daha hırslı yapar
yüz

Araştırmacı Abraham Tamir; uzun zamandır yüz özelliklerinin kişilikle olan bağlantısını inceliyor. Bu incelemelerin sonucunda ise uzun burunlu insanların çok hırslı olabileceğini, iyi içgüdülerine sahip olabileceğini keşfetti. Öte yandan Tamir’in araştırmalarına göre uzun burunlu kişiler lider olma eğiliminde.

4. Bebek yüzlü erkekler gençliklerinde daha az baskın olma eğilimindedir
yüz

Bilim insanları, bebek yüzlü erkeklerin gençliklerinde karakter olarak daha az baskın olabileceğini fark etti. Aslında dünyadaki zorbalık göz önünde bulundurulduğunda bu durum çok da sürpriz değil. Çünkü bebek yüzlü erkekler genellikle çevrelerindeki diğer kişiler tarafından “kız gibi” diye adlandırılıyor. Tabii bu benzetme aşağılamak amacıyla kullanılıyor. Ancak aynı zamanda bebek yüzlü erkekler büyüdükçe daha sert ve iddialı olmayı öğreniyor.

5. Bilime göre yüksek kaş çizgisine sahip insanlar daha hoşgörülü
yüz

Kişilik özelliklerini belirlemek için kullanılan Beş Büyük Faktör Kuramı’nda da yer verilen bir sonuca göre kaş çizgisi yüksek olan insanların daha hoşgörülü olduğu tespit edildi. Sonuçlara göre alnı dar olan ve kaş çizgisi yüksek olan insanlar daha vicdanlı ve hoşgörülü olma eğiliminde. Yani yüz şekli kişiliğinizin bir parçası.

6. Küçük ve kısa bir burna sahipseniz, hassas bir yapıya sahip olabilirsiniz
6-2.jpg

Bin 793 kişinin incelenmesinden sonra, araştırmacılar küçük ve kısa burunlu olan insanların diğerlerine göre daha hassas olduğunu ve bu yönlerini göstermekten çekinmediğini ortaya koydu. Ayrıca, bu insanlar diğer kişilere göre çok daha nazik olabilirler.
7. Keskin çene yapısına sahip insanlar daha dışa dönük
7-.jpg

Bazı çalışmalar iletişim konusunda sorun yaşamayan insanların ortak yüz özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Ne kadar dışa dönük olursanız, burnunuz ve dudaklarınız da o kadar çıkıntılıdır. Ayrıca, daha dışa dönük insanların keskin bir çene yapısına sahip olduğu da belirlendi.

Alıntı
 
Top