• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bilime Göre Bir İnsanın Sahip Olabileceği Arkadaş Sayısı 150

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Facebook kaç olduğunu iddia ederse etsin bilime göre arkadaş sayınız yalnızca 150’yi bulabilir. En azından antropolog Robin Dunbar’a göre durum bu.


Çok çekici, çok eğlenceli, çok sıcakkanlı biri olabilir, hatta yaşayan en muhteşem insan olabilirsiniz. Yine de bilime göre sahip olabileceğiniz arkadaş sayısı, 150’den fazla olmayacaktır.
Bu sayı Dunbar Sayısı olarak bilinir. Zira İngiliz antropolog Robert Dunbar, bu sayıyı ilk ortaya atan isimdir. 1990’larda bir çalışma yapan Dunbar, arkadaşı “Bir barda rast geldiğinizde davet edilmediğiniz halde masasında oturup, utanıp sıkılmadan bir şeyler içebileceğiniz kişi” olarak tanımlamış ve insanların en fazla 150 kişiyle böyle bir bağ kurabildiğini söylemişti. Dunbar’ın arkadaşlık ve insan ilişkileri konusundaki fikirleri bununla da kısıtlı kalmadı.
f6604bb4a958e29ea2901e97309e709b4176c96c.jpg

Dunbar, ilk olarak sosyal zamanımızın %40’ını bize en yakın 5 kişiyle harcadığımızı söylüyor. Yüzde 20’lik kısmını ise daha sonraki en yakın 10 kişiye harcıyoruz.
Bu araştırmalar oldukça kabul görmüş durumda. W. I. Gore & Associates gibi kurumlar bu nedenle ofislerini en fazla 150 çalışan olacak şekilde kuruyorlar.
İnsanların neden en fazla 150 arkadaşı olabilir?
e45ecebfc07d9aae3706415637209bf62fd3a386.jpg

Dunbar, çalışmalarında ilk olarak primatları inceledi. Yaptığı çalışmalara göre daha büyük beyne sahip olan primat türlerinin daha fazla sosyal ilişkiyi takip edebildiğini ortaya çıkardı.Devam eden çalışmalarında ise bu defa ortalama bir insanın ne kadar geniş bir sosyal ağı takip edebildiğini ele aldı. Bu çalışmalara göre ortalama insanlar en fazla 148 ilişkiyi sürdürebiliyor. Dunbar ise bu sayıyı yukarıya yuvarlamayı uygun gördü.
Bütün araştırmacılar Dunbar ile aynı fikirde olmasa da ilkel zamanlardaki köy yapılanmalarından askeri birliklere kadar her yerde bu sayının etkilerini görmek mümkün. Gelecek sefer birinin arkadaşlık isteğini entelektüel bir şekilde reddetmek istediğinizde Dunbar sayınıza ulaştığınızı söyleyin.
 
Top