• ÇTL > TL dönüşümü tamamlandı. Sistem önceki kurallara göre yeniden aktiftir.
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Bilim İnsanları Rüyaların Beyinden Nasıl Silindiğini Açıkladı

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma, beynin rüyaları nasıl sildiğini ortaya çıkardı. Çalışmada, bir grup beyin hücresinin rüyaların saklanmasını engellediği belirlendi.

Rüyalar nasıl silinir?


Japonya’daki Nagoya Üniversitesi ve ABD’de bulunan Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'nde (NINDS) çalışan bilim insanları, beyinde yer alan bir grup hücrenin, rüyaların saklanmasını engellediğini ortaya çıkardı.
Bilim insanlarının yaptığı çalışmanın detayları Science dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, rüyaların saklanması üzerindeki çalışmayı farelerle gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen deneyler sırasında bilim insanları, beynin hipotalamus bölümünü inceledi. Hipotalamus’ta birçok hormonun ve istemsiz işlevin kontrolu sağlanırken, melanin konsantre edici hormonun(MCH) üretimi yapılır. MCH hormonu, iştahtan ve uyku evrelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan hormon.

Araştırmacılar, çalışmada farelerin derin uykusu sırasında MCH hücrelerini aktif hale getirdiler. MCH, aktif hale getirildiğinde fareler daha önce öğrendikleri şeyleri tanımakta zorlandılar. MCH hücreleri aktif hale getirilmeyen fareler ise hafıza testlerinde çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkardılar.

Araştırmada görev alan bilim insanı Prof.Dr. Thomas S.Kilduff, rüyaların derin uyku evresinde, MCH hücreleri aktifken ortaya çıktığını açıkladı. Kilduff, MCH hücrelerinin derin uyku sırasında rüyaların oluşmasını sağlarken aynı zamanda rüyaların saklanmasını engellediğini belirtti.

Araştırmacılar, farelerde ortaya çıkarılan bu sonuçların insanlarda da geçerli olacağını belirtiyor. Bilim insanlarına göre fare ve insanların rüyalarının silindiği mekanizma iki canlı türünde ortak olarak bulunuyor.

Alıntı
 
Top