• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bilim İnsanları Hücrelerimizi ve Kanımızı Kullanarak İlk Yiyeceği Üretti!

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Tuhaf yiyecek, adını kendi kendini yiyen yılan olan Ouroboros'dan alıyor ancak bilim insanları insan hücrelerinden yapılan etleri yemenin yamyamlık olmadığı konusunda ısrar ediyor.​Biftek, şu an ufak bir prototip Londra'da Tasarım Müzesi'nde Yılın Beazley Tasarımları arasında sergileniyor.

Biftek, yanaktan alınan hücrelerle oluşturuldu ve süresi geçmiş kanlarla serumla beslendi.​
Laboratuvarda et yetiştirmek, hayvan hücre kültürleri için protein açısından zengin bir büyüme takviyesi olarak fetal sığır serumunun (FBS) kullanımına dayanıyor. Litre başına maliyeti yaklaşık 300 ila 700 pound arasında olan serum, hamile inekler et veya süt endüstrisinde ayrıldıktan sonra buzağı fetüslerinin kanından elde ediliyor.

Ouroboros bifteğinin geliştirilmesine yardımcı olan bilim insanı Andrew Pelling, fetal sığır serumunun önemli miktarda paraya ve hayvanların yaşamına mal olduğunu söylüyor.​Laboratuvarda yetiştirilen et endüstrisi hızla gelişirken, aldatmacanın ötesini görmek için temeldeki bazı sorunları ortaya çıkaran tasarımlar geliştirmek önemli.

Bilim insanları, evde bir biftek yetiştirme sürecini denemeleri için bir pamuklu çubuk kullanarak kendi yanaklarının içinden hücreleri toplayan ve mantar miselyumundan yapılmış önceden yetiştirilen iskelelere yerleştiren kişileri öngörüyor.​Hücreler daha sonra sıcak bir ortamda saklanacak ve tamamen büyüyene kadar serumla beslenecek, bu da hayvanlara zarar vermeden et yetiştirme olacağını bizlere sunacak.

Projede de çalışan endüstriyel tasarımcı Grace Knight, süresi dolan kan bağışlarının FBS'den daha ucuz ve daha sürdürülebilir olduğunu belirtiyor.​Tasarımımızın bilimsel ve ekonomik olarak uygulanabilir ancak birçok yönden ironik olduğunu da söyleyebilirim. İnsanların protein ihtiyaçlarını giderecek gerçekçi bir çözüm olarak kendilerini yemeyi teşvik etmiyoruz. Bir soru sormayı tercih ediyoruz: Et tükettiğimiz hızda tüketmeye devam edebilmek için yapmamız gereken fedakarlıklar neler olabilir? Gelecekte, kimler hayvan etini satın alabilecek ve kimlerin kendilerinden et üretmekten başka seçeneği kalmayacak?

Birazcık yamyam gibi hissetmedik değil


Alıntı​

 
Top