Bilgisayarınızın Güvende Kalması İçin Yapılabilecekler

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Bilgisayarınızın güvende kalması, sizin hassas öneme sahip dosyaların korunmasını ve kişisel veri gizliliğinizi en üst seviyede tutmanızı sağlar.​

Ek olarak başınıza gelebilecek kimlik hırsızlığından sizi koruduğu gibi oluşabilecek finansal zararı önler. Kullandığınız şifrelerin güçlü olması, güncel antivirüs yazılımları kullanmak bilgisayarınızı siber tehditlere karşı korur
Bilgisayarınızın Güvende Kalması İçin Yapılabilecekler Listesi
1- İşletim Sisteminizi Güncel Tutun

Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi sürekli güncel tutmanız oluşabilecek güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlar. Güncelleme konusunu önemseyerek rutin olarak işletim sisteminizin güncelliğini kontrol edin.
2- Güçlü Bir Antivirüs Yazılımı Kullanın

Eğer güçlü bir antivirüs yazılımı kullanırsanız bilgisayarınıza yapılabilecek siber tehditlere karşı korunursunuz. Antivirüs programları ancak güncellerse gerçek zamanlı koruma yaparak bilgisayarınızın güvende kalması için çalışırlar.
3- Yüksek Güvenlik İçin Şifre Yöneticisi Programları Kullanın

Güvenli bir şekilde şifre oluşturmak, bu şifreleri güvenli bir şekilde saklamak ve yönetmek için bir şifre yöneticisi programı kullanın. Arama motorlarında kısa bir arama ile ulaşabileceğiniz bu uygulamalar yoluyla hem daha güçlü şifreler oluşturabilir hem de şifre alanlarını otomatik doldurtma şansını yakalarsınız. Şifre yöneticisi programları güçlü ve tahmin edilmesi güç şifreler üretmenize olanak sağlar.
4- Çift Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) İle Güvenliğinizi Arttırın

Hesaplarınız için çift faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın. Çift faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesaplarda daha fazla güvenlik sağlamak için kullanılan bir güvenlik önlemidir.
5- Bilgisayarınızın Güvende Kalması İçin Gizliliğe Dikkat

Bilgisayarınızın başından ayrılırken başkaları kullanamasın diye oturumu veya bilgisayarınızı kapatın. Aynı zamanda ortak kullanılan bilgisayarlarda güvenlik açığı oluşması olasıdır. Mümkün olduğunca bilgisayarınızı kimseyle ortak kullanmayın.
6- Kurtarma Anahtarlarını Güvenli Bir Yerde Saklayın

Kurtarma anahtarları, hesabınıza güvenli erişim sağlar ve hesabınızın güvenliğini doğrular. Hesaplarınızla ilgili kurtarma anahtarlarını güvenli bir yerlerde saklayın. Dahası bu anahtarları kullanarak olası bir problemde hesabınıza rahatlıkla erişin.
7- Özel Öneme Sahip Klasör ve Dosyalarınızı Şifreleyin

Dosyalarınızı şifreleyerek hassas verilerinizi güvende tutabilirsiniz. İşletim sisteminize en uygun yöntem ve programı seçerek verilerinizi şifreleyerek yüksek koruma altına alırsınız.
8- Kablosuz Ağ Güvenliğinizi Sağlayın

Bilgisayarınızda kablosuz ağ güvenliğini sağlamak aşırı önemlidir. Ağınızı izinsiz erişimden ve hacker saldırılarından korur. Bunu yapmak için güçlü bir parolanız olsun. WPA3 veya WPA2 Şifreleme Kullanın. Çünkü WEP şifrelemesi zayıf bir güvenlik seviyesine sahiptir.
9- Anti-Malware Yazılımı Kullanın

Malware, bilgisayarın çalışmasına zarar verme amacıyla üretilmiş ve özellikle kullanıcı izni olmadan bilgisayarlara bulaşan kötü niyetli yazılım parçalarıdır. Bu yüzden anti-malware yazılımları kullanarak çeşitli malware türlerine karşı bilgisayarınızı koruma altına alın.
10- Bilgisayarınızın Güvende Kalması İçin Rutin Yedekleme Yapın

Son olarak en hassas konuya gelirsek mutlaka yedekleme yapın. Üstelik yedekleme yapmak bilgisayarda başınıza kötü bir durum geldiğinde, arızalandığında, virüs bulaştığında veya başka nedenlerle veri kaybı oluşuğunda sizi kurtaracak olan bir eylemdir. Yedekleme yaparak aldığınız verileri yeniden kullanılabilir hale getirmek için sadece geri yüklersiniz. Bu işlem kısa ve basittir. Ayrıca doğal afet, yangın ve hırsızlık durumları için de sizi güvende tutar.

Özet
Bilgisayar güvenliği sağlanmadığında ortaya çıkabilecek riskler büyüktür ve yeterli önlem alınmadığında ciddi sonuçlar ortaya çıkar. Sonuçta güvende olan bir bilgisayar kullanıcısı çevrimiçi işlemleri çok daha güvenli ve huzurlu yapar. Kimlik hırsızlığı ve veri kaybı riskler en aza iner. Dahası güvende olan bir bilgisayar ile daha verimli çalışabilirsiniz.
 
Top