• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarın Marka ve Modelini Öğrenme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yeni nesil bilgisayarlarda artık toplama olayı neredeyse bitti denilebilir. Hatta masaüstü bilgisayarlar yerini dizüstü bilgisayarlara, dizüstüler de gelişmiş akıllı telefonlara bırakma yönünde hızlı bir dönüşüm var.

Biz gelelim asıl sorunumuza. Bir bilgisayarınız var, markası elbette bellidir ancak kimi zaman modeli bilmeniz hayati önem taşıyabilir. Örneğin batarya bozuldu ve sipariş verecekseniz bu durumda modeli bilmek çok önemli.

Bu işlemi yapmanın iki farklı yolla kolayca yapmanın yolunu anlatalım...

Komut istemini açın. (Windows + R tuş kombinasyonu ile açılan pencereye cmd yazarak açabilirsiniz veya başlat menüsüne direkt cmd yazarak başlatabilirsiniz.)

Siyah ekranlı komut istemi penceresi açıldığında ekrana systeminfo yazıp Enter'a basın. Aşağıdaki şekilde bilgisayarınıza ait ne var tüm özellikler listelenecektir.


systeminfo komutu ile döndürülen sonuç
bilgisayar-model.pngdxdiag ile döndürülen sonuç windows arabirimi görünümündedir. Sekmelere tıklayarak detayları görebilirsiniz.
dxdiag.gif
 
Top