• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bilgisayar Virüsleri ve Zararlı Yazılımlar Nelerdir?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Bilgisayar Virüsü Nedir?

bilgisayar virüsü

Bilgisayar virüsleri bilgisayarın işleyişini bozan veya bilgi çalmak üzerine tasarlanmış zararlı yazılımlardır.
a) Bilgisayar Virüsleri Çeşitleri, Zararlı Yazılımlar, Tehditler Nelerdir?

• Önyükleme sektörü virüsleri: İlk açılışta sabit diskin önüne yazılır. İşletim sistemi açılmadan önce önyükleme bölümü yürütüleceği için işletim sistemi açılırken virüs kendini de çalıştırır. Eskiden tehlikeli bir virüs çeşidiyken, yeni işletim sistemlerinin önyükleme virüslerine karşı tedbir almaları nedeniyle zararlı yazılım işlevini yitirmiştir.

• Makro virüsler: (Excel, PowerPoint, Corel Draw vb. programların kullandığı makrolara bulaşır. Makro içeren belgeler açılırken bu tür virüslerin bulaşmasını önlemek amacıyla güvenlik uyarısı çıkmaktadır, sizin onayınız alındıktan sonra makrolar etkinleştirilmektedir.
  • Ağ Virüsleri: Ağ üzerinde paylaşılan klasörlerden yayılırlar ve ağ üzerinde savunmasız gördüğü her bilgisayara bulaşmayı denerler.
  • Yazılım Bombaları: Belli tarih ve zamanda aktif olurlar, arka planda sessizce çalışır ve planlanan Tarih/Saat geldiğinde virüs aktif olur.
  • Truva Atları: Belli web sitelerine girmeyi, bazı programları kurmayı veya kullanmayı engelleyebilir, dosya silebilir, genelde kendisini yararlı bir program gibi gösterir, şifrenizi çalmayı da başarabilirler.
  • Sentineller: Bilgisayarınızın uzaktan kontrol edilebilmesine olanak sağlayan, bilgisayarınızı zombiye dönüştüren zararlı yazılım çeşididir. Bilgisayarda aktif olduktan sonra kurban bilgisayara istenilen işlem yaptırılabilir.
  • Solucanlar: Bilgisayarı yavaşlatır veya dosyalara zarar verir, ağ üzerinden de yayılabilir.
  • Casus yazılım: Genellikle aniden reklam pencereleri görmeye neden olur, İnternet açılış sayfasını değiştirebilir. Kişisel kullanım verilerinizin reklam pazarlama amacıyla başkalarına gönderilmesini gerçekleştirebilir.
  • Phishing: Kullanıcıyı farkında olmadan bir yere tıklatarak onu oltaya getirip bilgilerini çalmaktır. Örneğin; Bir alışveriş sitesinin tasarımını kullanarak sanki o siteden alışveriş yapılıyormuş hissi vererek kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışmak.
b) Bilgisayar Virüsleri ve Zararlarından Korunma Yöntemleri

• İnternet koruması da olan güncel bir antivirüs programı yüklemeli ve ara sıra bilgisayarı taratmalıyız.
  • Tanımadığımız kişilerden gelen e-postaların içindeki bağlantılara tıklamamalıyız veya eklerini indirmemeliyiz.
  • Bilgisayarın açılışına şifre koymalıyız.
  • İşletim sisteminin güncelleştirmelerini yüklemeliyiz.
  • İnternet tarayıcı programlarının son sürümlerini kullanmalıyız.
  • Flash bellek bilgisayara takıldıktan sonra virüs taraması yapmadan açmamalıyız.