• Merhaba Ziyaretçi.
  "Güzel söz"
  konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?, Bilgisayar Toplarken Hangi Parçalar Lazım?, Bilgisayar Toplamak İçin Hangi Parçalar Gerekli?, Toplama Bilgisayar Ne Demek?, Bir Bilgisayar da Hafıza Ne Kadar Olmalı?, Oyun Bilgisayarı Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?, Anakart Nedir Ne İşe Yarar? Detaylar

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar toplama; son zamanlarda çok fazla yaygınlaşan, marka bilgisayarlara göre çok daha hızlı olan ve fiyat performans açısından avantajlı olan bilgisayarlardır.
Bilgisayar toplamak ilk başta çok zahmetli ve zor bir iş gibi gelse de aslında tekniğini çözdükten sonra son derece kolay ve pratiktir. Peki bilgisayar toplarken nelere dikkat edilmelidir?
Bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli ve ilk unsur satın alınacak parçaların birbiriyle uyumlu olmasıdır. İşe işlemci seçilerek başlanmalıdır. İşlemci seçildikten sonra işlemcinin standartlarına uygun, onu kaldırabilecek bir anakart alınmalıdır.
kk9aydE.jpg

Bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise güç kaynağı seçimidir. Güç kaynağı seçimi konusunda son derece dikkatli olmalı ve sistemininiz çekeceği gücün kaç watt olduğunu hesaplamalısınız. Alacağınız düşük wattlı bir güç kaynağı bilgisayarınızın kullanımı esnasında yetersiz kalır ve kendi kendini kapatır. Hal böyle olunca güç kaynağının yetersiz kalması donanımlarınıza da zarar verebilir.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kasa seçimidir. Seçeceğiniz kasanın anakart, ekran kartı ve işlemci fanlarına uygun büyüklükte olması çok önemlidir. Bu sebeple alacağınız kasanın boyutunu önceden belirlemelisiniz. Kasanız, anakartınızın sığacağı büyüklükte olmalıdır.
Bilgisayarın devamlılığının sağlaması için RAM’ın anakartınızı desteklemesi ve anakartın markasıyla RAM’ın markasının uyuşması gerekmektedir.
Bunun yanında ekran kartınızın boyutu da toplama bilgisayarınız için en önemli faktörlerdendir. Satın almayı düşündüğünüz ekran kartınızın yüksek enerjiye ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmeli buna göre ekran kartınızı kaldırabilecek bir güç kaynağı almalısınız.
Bilgisayar toplarken nelere dikkat edilmelidir? sorusu akıllara gelince dikkat edilmesi gereken teknik ve en önemli bilgilerden yukarıda bahsettiğiniz. Bilgisayarınızı bu bilgilere göre toplamanız sizler için avantajlı olacak ve toplama bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Toplama Bilgisayar Ne Demek?
jjHsgXC.jpg

Toplama bilgisayar ne demek? Toplama bilgisayar kişinin kendi ihtiyaç ve gereksinimlerine göre bilgisayarı oluşturan parçaları ayrı ayrı satın alıp montajını yapması demektir. Toplama bilgisayarların parçaları tamamı sıfır ürünlerdir ve her biri ayrı ayrı garantilidir.
Toplama bilgisayarlar marka bilgisayarlara göre çok daha hızlıdır ve ihtiyaca yöneliktir. Bu bilgisayarların her parçası isteğe göre değiştirilebilir, ekstra parçalar eklenip çıkarılabilir ve arıza oluşması durumunda sadece parçaya yönelik bakım uygulanabilir. Marka bilgisayarlara göre çok daha uygun fiyatlı ve hızlı olan toplama bilgisayarlar müşterileri tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir.

Bilgisayar Toplamak İçin Hangi Parçalar Gerekli?
7cvZ6HJ.jpg

Toplama bilgisayar oluşturmayı düşünenlerin aklına gelen ilk soru “bilgisayar toplamak için hangi parçalar gerekli?” olur. Öncelik bilgisayar toplamak için olmazsa olmaz parçalar: işlemci, anakart, ram ve disktir. Bunlar olmadan bilgisayar toplamak düşünülemez. Bahsettiğimiz en gerekli 4 parça tedarik edildikten sonra sıra sistemin çalışması için ekran kartı, kasa, güç kaynağı, monitör, klavye ve fare gibi gerekli parçaları tedarik etmeye gelir.
Bu parçalara ek olarak ihtiyaç halinde hoparlör, wifi adaptör, CD/DVD okuyucu ve extra fan gibi parçaları da satın alabilirsiniz.

Bilgisayar Toplarken Hangi Parçalar Lazım?
77ZxDoW.jpg

Bilgisayar toplarken hangi parçaların lazım olduğu en önemli konudur. En gerekli bilgisayar parçalarının hangi olduğuna geçmeden önce alınan tüm bilgisayar parçalarının birbirine uyumlu olacağından ve monte edildiğinde sorunsuz çalışacağından emin olmalısınız.
Bilgisayar toplama için lazım olan parçalar şunlardır;
 • İşlemci
 • Anakart
 • Ram
 • Disk
 • Ekran kartı
 • Kasa
 • Güç kaynağı
 • Monitör
 • Klavye
 • Mouse
 • DVD/CD okuyucu
 • Wifi adaptör
DVD/CD okuyucu, wifi adaptör parçaları hariç geri kalanlar bir bilgisayarın çalışması ve toplama bilgisayar için gerekli parçalardır.

Anakart Nedir? Ne İşe Yarar?

8Wqpm5D.jpg

Anakart, bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli olan en temel parçalardan bir tanesidir. Bilgisayarların diğer parçalarının da etkin hale gelebilmesini sağlar. Şimdi daha detaylı bir şekilde anakart nedir? Ne işe yarar? Bunları açıklamaya çalışalım.
Anakart bilgisayarın iskeleti gibidir, bilgisayarın çalışabilmesi ve sorunsuz işleyebilmesi için gereken en temel parçadır. Bir bilgisayarın anakartı ne kadar güçlü olursa bilgisayarın kaldırabileceği yük de o kadar fazla olur. Anakart, aynı şekilde toplama bilgisayarlar için de çok önemlidir. Peki anakart bilgisayarlar üzerinde ne işe yarar?
 • Güç sağlar ve güç dağıtımından sorumludur.
 • Diğer parçaların birbirleriyle uyumlu ve sorunsuz şekilde çalışabilmesini sağlar.
 • Veri akışını sağlar.
 • Güçlü bir anakart bilgisayarın performansının artmasını sağlar.

Bir Bilgisayarda Hafıza Ne Kadar Olmalıdır?
f9rswx7.jpg

Bir bilgisayarın hafızası demek o bilgisayarın RAM’ı demektir. Peki bir bilgisayarda hafıza ne kadar olmalıdır? Normal bir bilgisayarda hafıza yani ram genelde 4gb’dır. Bu RAM’daki bir bilgisayar genel olarak ihtiyacınızı karşılayacaktır ancak bilgisayarınızı oyun bilgisayarı olarak kullanmak isterseniz bu size yeterli gelmeyebilir. Oyununuz esnasında 4 gb’lik bir RAM performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve zaman zaman ekran donabilir. Bunun önüne geçmek adına 8 Gb bir RAM sistemi satın alabilirsiniz. 8 gb ram bu konuda işinizi görecektir.
Eğer bilgisayarınızı son teknoloji oyun sistemleri veya iş istasyonları için kullanıyorsanız RAM kapasitesi 16 veya 32 GB’lik kadar RAM’a ihtiyaç duyabilirsiniz.
Ne kadar RAM’a ihtiyaç duyacağınızı sisteminizin bellek yapısına, kullanım şeklinize ve donanımız sisteminize bakarak bulabilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?
3NhI0OW.jpg

Oyun bilgisayarları toplarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yüksek performanslı oyun oynamak isteyen oyuncular için, oyun bilgisayarı toplamak oldukça önemlidir. Oyun oynanacak bir bilgisayar toplanırken ekstra özen gösterilmelidir.
 • Anakart, bir bilgisayarın yapıtaşıdır ve doğru anakart seçimi bilgisayarın uzun ömürlü olması için gereken en önemli ihtiyaçtır. Seçeceğiniz anakartın işlemci markası ve işlemci soketiyle uyumlu olması gerekir. Ürün detaylarına bakarak bu uyumluluk hakkında bilgi edinebilirsiniz. Diğer bir önemli madde ise desteklenen RAM hızı ve soketlerdir. DDR4 uyumluluğuna ve RAM destek hızının yüksek olmasına dikkat edin.
 • Oyun bilgisayarı toplarken işlemci ve ekran kartı seçimi de büyük önem arz eder. İşlemcinizin ekran kartı ile darboğaz(performans düşüklüğü) yapmayacağına emin olmalısınız. Bu uyumluluğu internetten araştırabilirsiniz. Seçtiğiniz işlemcinin anakartınıza uyması da aynı derecede önemlidir.
 • Yüksek performansa sahip bir oyun bilgisayarı, yüksek performansa sahip bir ekran kartı gerektirir. Bu önemli parçayı seçerken internet üzerinden bolca araştırma yapın. Ekran kartının test sonuçlarını, hangi oyunlarda kaç FPS verebildiğini öğrendikten sonra en doğru seçimi yapabilirsiniz. Daha olumlu sonuç almak için ekran kartını GB değerlerine göre değil, FPS sonuçlarına göre tercih etmelisiniz.
 • Günümüzde oynanan çoğu oyun, yüksek RAM miktarları kullanıyor. Bu nedenle ilerde sıkıntı yaşamamak için minimum 16GB RAM alırsanız daha rahat edersiniz. RAM’ınızı yüksek seçmek ve anakartınızla uyumlu olmasına dikkat etmek de son derece önemlidir.
Güç kaynağı seçimi, kasa ve soğutma ve Harddisk seçimi, bilgisayarınızın performansını ve uzun ömürlü olmasını etkileyecek önemli faktörlerdir. Bu ürünlerin seçimini yaparken kaliteli seçmeye dikkat edin.
 
Top