Bilgisayar Nasıl Bozulur?

cırcırböcee

V.I.P
V.I.P
Bilgisayarinizi, direkt günes isigi alabilecek bir yerde kullanin.Yakinlarda kalorifer veya benzeri bir isitma cihazi da bulunursa iyi olur. Ortamin nemli olmasi, olaya ayri bir anlam katacaktir.

Bilgisayariniz kilitlendigi zaman, ''reset'' tusuyla filan ugrasmayin.Power tusuyla kapatin ve birkaç saniye bile geçmeden hemen açin.

Elektrikler kesildiginde, bilgisayarinizi kapatmayin.Elektrik geldiginde yasanacak ani voltaj degisiminin, monitörünüzde olusturacagi görüntü ile sabit diskinizden gelecek garipseslerin senfonik uyumu size ilginç bile gelebilir.

Bilgisayar masanizi sabitlemeyin. Böylece her tusa bastiginizda sallanan bilgisayar, size ''interaktif'' bir his verecektir.

Bilgisayarinizin kasasini, havalandirma delikleri kapanacak sekilde bir duvara yaslayin. Böylece islemcinizin sogumasi için gereken hava dolasimini ve isi kaybini önleyebilir, bilgisayarinizla ''sicak'' iliskiler kurabilirsiniz.

Bilgisayar monitörünüzde sabit bir görüntüyü saatlerce tutun.Böylece, monitörünüzün fosfor tabakasinda olusacak zedelenme sonucu,monitorünüz kapali iken bile o görüntünün siluetini görebilirsiniz.

Bilgisayarinizin fisini topraksiz bir prize takin.Ayni prizden diger elektronik cihazlarin da güç saglamasi, bilgisayariniza giden akimda hos degisiklikler yapacaktir.

Küçük kardesinizin veya çocugunuzun bilgisayarinizin disket sürücüsüne bozuk para ve benzeri seyleri sokmasina aldirmayin.Bilgisayarinizin içinde birikecek bozuk paralar, ona tasarruf aliskanligi, bilgisayar tamircinize de para kazandiracaktir.

Eger modem karti, ses karti ve benzeri kartlari çok sik takip çikartiyorsaniz, her seferinde bilgisayarinizin kasasindaki o vidalari açmak büyük dert haline gelebilir. Hele bir de yildiz tornavidaniz yoksa,bu is bir eziyet halini alabilir. Bu kadar ugrasacaginiza,birakin bilgisayarinizin kasasi sürekli açik kalsin.Annenize de söyleyin, sehpanin tozunu alirken bilgisayarinizindevrelerine de bir el atsin

Tüm bunlari yaptiginiz halde, bilgisayariniz hala çalismakta israrediyorsa, en etkili ve son çare olarak kaldiirip pencereden atabilirsiniz. :P

 
Geri
Top