Bilgisayar Mühendisliği

CANISIKILANADAM

Özel Üye
Özel üye
Bilgisayar mühendisi çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur. Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir bu meslek grubuna ise bilgisayar mühendisliği denir.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Bilgisayar mühendisi, bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayar sistemleri analisti ve yazılım uygulamaları geliştiriciliği gibi farklı sahalarda uzman olabilmektedir. Uzmanlık sahasına bağlı olarak görev tanımı farklılık gösteren bilgisayar mühendisinin genel mesleki sorumlulukları şunlardır;
  • Mevcut teknoloji ve test araçlarını kullanarak düzenli donanım testleri gerçekleştirmek,
  • Yeni ve yeniden yapılandırılmış anakartlar için doğrulama testi gerçekleştirmek,
  • Düzenli bakım faaliyetleri gerçekleştirmek ve bilgisayar donanımı sorunlarını gidermek,
  • Mevcut bilgisayar ekipmanını güncellemek ve yeni teknolojiyi eski ekipmanlara entegre etmek,
  • Yeni mobil uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştirme ekibi ile işbirliği içerisinde çalışmak,
  • Dahili ağ fonksiyonları ve herhangi bir internet özellikli uygulama kullanımı için yönetici personeline teknik destek sağlamak,
  • Potansiyel bilgisayar korsanlık tehditlerinden korunmasını sağlamak için şirketin bulut depolama hesaplarını kontrol etmek,
  • İhtiyaçları öngörmek ve gerektiğinde yedek donanım ekipmanını tedarik etmek.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?​

Bilgisayar mühendisi olmak için, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisinde Olması Gereken Özellikler​

Mükemmel teknik yetkinlik sahibi olması ve problem çözme becerisini göstermesi beklenen bilgisayar mühendisinin diğer nitelikleri şu başlıklar altında toplanabilir;
  • Analitik düşünme kabiliyetine sahip olmak,
  • Detay odaklı çalışmak ve uzun süre konsantrasyon sağlayabilmek,
  • Yaratıcılık ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmak,
  • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermek,
  • Mesleki yenilikleri öğrenmeye istekli olmak,
  • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak.

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Ek olarak önlisanstan dikey geçiş sınavı ile geçmek isteyenler yıllık 32 bin TL (bir yıl da intibak yılı toplam 3x32) gerekiyor. (En azinda 2012 de öyleydi) çünkü DGS devlet kontenjanları okadar az ki 1 kişi, 2 kişi arıyor üniversiteler. Mecburen özel üniversitelerden birine gitmeniz gerekiyor. Kendimden biliyorum 😁

Hala öylemi bilmiyorum ama.🤔

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ?​

Bilgisayar Mühendisliği, elektrik mühendisliği ve bilgisayar biliminin öğelerini birleştirerek bilgisayar sistemleri ve ağlarını tasarlamak ve geliştirmek için olan bir alandır. Bu, bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının oluştuğu donanım, yazılım ve iletişim teknolojilerinin tasarımını ve geliştirmesini içerebilir.

Bilgisayar mühendisliği programlarındaki öğrenciler genellikle elektrik mühendisliği ve bilgisayar biliminde dersler alırlar ve ayrıca bilgisayar mimarisi, işletim sistemleri, ağlar ve gömülü sistemler gibi alanlarda özel derslere katılırlar. Ayrıca pratik deneyim kazanmak için projelere ve stajlara katılma fırsatına sahip olabilirler.

Bilgisayar mühendisliği öğrencileri tarafından geliştirilen anahtar beceriler arasında karmaşık bilgisayar sistemleri ve ağların tasarımını ve uygulamasını, donanım ve yazılım sistemlerinin anlayışını, programlama dilleri ve yazılım geliştirmenin bilgisini ve teknik sorunları çözmek ve gidermek için beceriyi içerebilir.

Bilgisayar mühendisliği programlarının mezunları, bilgisayar donanımı ve yazılım geliştirme, telekomünikasyon, üretim ve danışmanlık gibi çeşitli sektörlerde çalışabilir. Ayrıca, lisansüstü programlarda veya akademide veya endüstride araştırma rollerinde ileri çalışmalara devam edebilirler.