• Merhaba Ziyaretçi.
    "Evden Kareler" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Beyrut Muharebesi (1912)

Suskun

V.I.P
V.I.P
Beyrut Muharebesi (1912) Trablusgarp SavaşıTarih
24 Şubat 1912
Bölge
Beyrut
Sonuç
İtalya'nın zaferi

Taraflar
Osmanlı Devleti
İtalya Krallığı
Kumandanlar
Paolo Thaon di Revel (İtalya Krallığı)

Güçler
1 korvet, 1 torpido bot 2 kruvazör (Osmanlı Devleti)

Kayıplar
1 korvet battı, (Osmanlı Devleti)
1 torpido bot battı yok (Osmanlı Devleti)
60 sivil öldü​

Beyrut Muharebesi veya Beyrut Harekâtı, 1911 - 1912 yılları arasında cereyan eden Trablusgarp Savaşı'nın bir parçası olarak 24 şubat 1912 yılında, Beyrut yakınlarında Türk ve İtalyan kuvvetleri arasında meydana gelen deniz savaşı.
Trablusgarp Savaşı devam ederken İtalyan kuvvetlerinin Libya sahillerine çakılıp kalmaları ve iç bölgelere bir türlü girememesi üzerine, İtalyan hükümeti, Oniki Ada ve diğer bazı OsmanlıTürk hükümetine barış antlaşmasını zorla imzalatmaya karar verdi.İtalyanlar'ın saldırmayı düşündüğü şehirlerden biride Beyrut'tu.Beyrut bir Osmanlı şehri olmasına karşın Fransız nüfuzunun yoğun olduğu bir bölgeydi; şehirde çok sayıda Avrupalı yaşıyordu.Aynı zamanda Beyrut bütün ilahi dinlerce kutsal sayılan Kudüs'ün bir kapısı durumundaydı.İtalya'nın Beyrut'a saldırısı, sadece Osmanlı Devleti'ni değil diğer AvrupaBabıâli'ye baskı yapacaklardı.

Bu gerekçelerle 24 Şubat 1912'de bir İtalyan filosu Beyrut'a saldırdı;limanda bulunan iki Türk gemisi batırıldı ve şehir topa tutuldu.
İtalya'nın Beyrut'u bombardımanı, büyük devletleri harekete geçirdi.9 Mart 1912'de büyük devletlerin Roma'da bulunan elçileri, İtalyan Dışişleri Bakanı San Giuliano ile ayrı ayrı görüşerek hükümetlerinin savaşı sona erdirmek için taraflar arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını bildirdiler.Ayrıca Trablusgarp Savaşı Libya ile sınırlı kalmayıp, Ege Denizi, Doğu Akdeniz ve Kızıl Deniz bölgesine de yayılmıştı.Bu gelişmelerden ötürü Beyrut bombardımanı, Kızıl Deniz bölgesinde yer alan ve Osmanlı Sınırına yakın Eritre ve Somali gibi İtalyan sömürge bölgelerinin güvenliğinin sağlanması ve bu bölgelere sevkiyatın sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlaması bakımından da İtalyanlar için faydalı sonuçlar sağlamıştır.
 
Top