• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Beyin yaşınızı hesaplayın ve sonucu görün

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yaşam tarzımız, alışkanlıklarımız, tükettiklerimiz ve genlerimiz bizlerin sadece dış görüntümüzü değil, zihinsel sağlığımızı da etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Eğer bu etkinliği TEST şeklinde kolayca işaretleyerek çözmek isterseniz BURAYA tıklayınız...

Vücüdunuz kaç yaşında olursa olsun, bu faktörlere göre belirlenen 'Beyin yaşı', alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinizi de etkiliyor. İngiliz Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 25 soruyu yanıtlayarak siz de 'Beyin Yaşı'nızı öğrenebilirsiniz. Soruları yanıtlayın ve testin sonunda verdiğiniz her 'Evet' cevabını '1 puan' olarak hesaplayarak beyin yaşınızı öğrenin....

1. Her gece en az 7-8 saat uyurum.
beyin-yasi-hesabi-21.jpg

2. Günde en az 5 porsiyon yüksek antioksidan içeren sebze ve meyve tüketirim.
beyin-yasi-hesabi-05.jpg

3. Her gün en az bir porsiyon yaban mersini, ahududu ya da böğürtlen tüketirim.
beyin-yasi-hesabi-22.jpg

4. Haftada en az 3 kez, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeren, fırında ya da ızgarada pişirilmiş balık yerim.
beyin-yasi-hesabi-20.jpg

5. Haftada en az 5 kez omega 3 yağ asidi içeren balık yağı hapı ya da keten tohumu takviyesi kullanırım.
beyin-yasi-hesabi-18.jpg

6. Folik asit ve günlük multivitamin takviyesi kullanırım.
beyin-yasi-hesabi-23.jpg

7. Her gün düşük doz aspirin kullanırım.
beyin-yasi-hesabi-19.jpg

8. Haftada en az 5 kez üzüm suyu ya da kırmızı şarap içerim.
beyin-yasi-hesabi-07.jpg

9. Haftanın birçok günü en az 30 dakika egzersiz yaparım.
beyin-yasi-hesabi-06.jpg

10. Haftada en az 5 kez bulmaca, sudoku gibi aktif öğrenme, analiz ve problem çözme yeteneğini geliştiren aktivitelerde bulunurum.
beyin-yasi-hesabi-10.jpg

11. Ailemde 'uzun ömür genleri' bulunuyor. Aile üyeleri genellikle 80 yıldan fazla yaşıyor ve hafıza kaybına uğramıyor.
beyin-yasi-hesabi-17.jpg

12. Toplam kolesterol değerim 5.2 mmol/litrenin altında.
beyin-yasi-hesabi-24.jpg

13. 'Kötü' kolestrol değerim 3.3 mmol/litrenin altında.
beyin-yasi-hesabi-14.jpg

14. Obez değilim. (Kadınlarda 'vücut kitle indeksine göre 9 kilodan daha az fazlam var', erkeklerde 'vücut kitle indeksine göre 13 kilodan daha az fazlam var')
beyin-yasi-hesabi-25.jpg

15. Akdeniz Diyeti yapıyorum. (Meyve, sebze, fasulye, fındık, tahıl ve zeytinyağı ağırlıklı besleniyorum, kırmızı eti az tüketiyorum)
beyin-yasi-hesabi-08.jpg

16. Tereyağı ve margarin yerine zeytinyağı ve trans yağı içermeyen besinler tüketiyorum.
beyin-yasi-hesabi-11.jpg

17. Hiç sigara içmedim.
beyin-yasi-hesabi-01.jpg

18. Tansiyon değerlerim normal.
beyin-yasi-hesabi-02.jpg

19. Şeker hastalığım yok.
beyin-yasi-hesabi-04.jpg

20. Metobilik sendroma sahip değilim. (Hipertansiyon, merkezi obezite ya da trigliserid hastası değilim)
beyin-yasi-hesabi-09.jpg

21. Uyku bozukluğu yaşamıyorum, horlama, uyku apnesi ya da uykusuzluk gibi sorunlarım yok)
beyin-yasi-hesabi-16.jpg

22. Kontrol edilemeyen günlük stres benim için bir sorun değil.
beyin-yasi-hesabi-13.jpg

23. Arkadaşlarım, ailem ve çevremdeki insanlarla birçok aktiviteye katılıyorum.
beyin-yasi-hesabi-15.jpg

24. Kısa ya da uzun süreli hafıza problemim yok.
beyin-yasi-hesabi-03.jpg

25. Alzheimer'ı önlemeye hazırım ve bunun için ne gerekiyorsa yaparım.
beyin-yasi-hesabi-12.jpg