Beyin Gücünü Artıracak 11 Yöntem

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Uzmanlar, hafıza ve zekâ körelmesinin önüne geçerek beyin gücünü artıracak 11 maddelik bir öneri listesi hazırladı. İşte beyin gücünü artıracak yöntemler:

 1. Akıllı ilaçlar: "Modafinil" gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyanık tutuyor. Beynin bir bölgesinden diğerine veri akışını sağlayan kimyasalları artırıyor.
 2. Yiyecekler: Protein açısından zengin besinler yarar sağlıyor. Düzenli kahvaltı yapmak da zihinsel performansı artırıyor; gazlı içecekler tam tersi etki yapıyor.
 3. Müzik: Özellikle Mozart dinlemenin matematiksel zekâyı artırdığı ve müzik derslerinin, çocukların IQ´´sunu yükselttiği belirlendi. Ancak pop müziğin böyle bir etkisi görülmedi.
 4. Biyonik beyin: Elektrotlarla beyne az miktarda elektrik akımı vermenin, beynin gücünü artırdığı belirtiliyor.
 5. Zihinsel Ggzersizler: Zor matematik soruları zekâyı keskinleştiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ´´su 8 puan yükseldi.
 6. Hafıza Oyunları: İskambil destesindeki her kartı bir karakterle özdeşleştirip tüm karakterlerin yer aldığı bir hikâye yaratarak, 52 kartı sırasıyla hatırlayabilirsiniz.
 7. Uyku: 21 saat boyunca uyumamak, beyin üzerinde sarhoşluk gibi bir etki yaratır. 2 saatlik çalışmadan sonra iyi bir gece uykusu uyumak, öğrenmeyi kolaylaştırır.
 8. Yürüyüş: Haftada 3 kez yarımşar saat yürüyüş yapmak; öğrenme, konsantrasyon ve mantık gücünü yüzde 15 artırır.
 9. Hobiler: Örgü ören, bulmaca çözen yaşlıların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edildi.
 10. Konsantrasyon: Bu da beyin için önemli bir egzersiz! Bir iş üzerindeyken, kısa süreli bir dikkat dağılması sonrasında yeniden konsantrasyon sağlamak yaklaşık 15 dakika sürer.
 11. Nörolojik Tarama: Beyin içindeki hareketliliği gösteren tarayıcılar, beynin aktivitelerini kontrol etmekte de kullanılabilir.
 

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Kahvaltı yapsam, mozart dinlesem, hatta kahvaltı yaparken Mozart dinlesem beynim reddetmeye başlardı ve muhtemelen komaya girerdim :-P

Benim beynim ancak Demet Akalın'ın "intikam" şarkısını dinlerken saçlarımı düzleştirmeye alışkın :D
kahvaltı neymiş
Mozart neymiş heeeey hey !:D
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Bir de uyanık tutmak için kafein fikri yaygın ya; bende gram işe yaramıyor. Ama sağlıklı beslenme ve sporun hem beden hem de zihin sağlığındaki yeri inkar edilemez; her ne kadar ben uygulamasam da.
 
Top