Bergen Kimdir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bergen Kimdir?

Belgin Sarılmışer veya bilinen adıyla Bergen (15 Temmuz 1959;[1] Mersin - 14 Ağustos 1989; Adana), Türk arabesk-fantezi şarkıcısı. 31 Ekim 1982'de kocası yüzüne atılan kezzap sonucu iki gözünü de kaybetti, daha sonra sol gözü görme yetisi kazandı ve sağ gözünün hasarı yüzünden saçlarını sağ gözünün üzerine atmasıyla, bazense güneş gözlüğüyle olan imajıyla akıllarda kaldı. 1986'da yayınladığı üçüncü stüdyo albümü "Acıların Kadını"nı albümü ve kendi hayat hikayesini anlatan albümle aynı adlı filmde oynamasının ardından "Acıların Kadını" olarak anılmaya başladı. Sanat yaşamı boyunca Sen Affetsen Ben Affetmem, Kader Diyemezsin, Benim İçin Üzülme, Elimde Duran Fotoğrafın gibi pek çok şarkı bıraktı.
14 Ağustos 1989'u 15 Ağustos'a bağlayan gece, Pozantı, Adana'da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülen; 30 yıllık kısa yaşamına 6 Longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 video filmi sığdıran Bergen memleketi Mersin'e defnedildi. Toroslar, Mersin'deki asri anıt mezarlık ziyarete açıktır.

Daha sonra pek çok arabesk ve nostalji konseptli albümlerde şarkıları yer alan Bergen, Emrah, Funda Arar, Muazzez Ersoy ve Işın Karaca gibi pek çok sanatçı tarafından cover'landı.

Diskografi
  • 1982 Şikayetim Var
  • 1983 Kardeşiz Kader
  • 1985 İnsan Severse
  • 1986 Acıların Kadını
  • 1987 Onu da Yak Tanrım
  • 1988 Sevgimin Bedeli
  • 1988 İstemiyorum
  • 1989 Yıllar Affetmez (Aslen son albümü)
  • 1990 Giden Gençliğim
  • 1990 Garibin Çilesi Mezarda Biter
  • 1991 Son Ağlayışım

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
"Acıların Kadını" Bergen

Yüzüne kezzap atıldı, sahnede bıçaklandı, dayak yedi ve en sonunda öldürüldü!
Ülkenin en popüler arabesk müzik yıldızlarından biriyken, sırtına sıkılan altı kurşunla
hayata veda etti.
Ardında bıraktığı 11 albüm yıllardır hâlâ satılıyor, şarkıları hâlâ dinleniyor.

Yavuz Hakan Tok tarafindan yazilan bu kitabi kitapcilardan temin edebilirsiniz...gecenlerde radyoda duymustum.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Gerçekten de acıların kadınıydı Bergen. Kocasının gözlerine kezzap atması sonucu hayatı kararan bir sanatçı.

jcDXivE.jpg

IiueaYJ.jpg