Lost Benjamin Linus

kelebek

-ütopik-
V.I.P

Ad Benjamin Linus
Meslek Diğerleri'nin lideri, DHARMA çalışanı.
Canlandıran Michael Emerson

Benjamin "Ben" Linus, ABD'de ABC kanalında yayınlanan televizyon dizisi Lost'un kurgusal karakterlerinden biridir. Canlandıran oyuncu Michael Emerson'dur.

İlk başta Michael Emerson'ın Lost'un üç bölümünde yer alması düşünülmüştü, fakat yapımcılar ondan öyle etkilendiler ki 5 bölümde daha yer almasına karar verdiler. 3. sezonda dizinin daimi karakterlerinden biri haline geldi. Çok iyi yalan söyleyebilen bir kişiliktir. İstediği insana istediği şeyi konuşarak yaptırabileceğine inanır.

Dizide kendini bir dönem de Henry Gale kimliği ile tanıtmıştır. Ben, adada doğduğunu ve tüm hayatı boyunca bu adada yaşadığını iddia eder. Ancak bu yalandır. Doğum yeri Portland, ABD'dir. Babası Roger Linus annesi Emily Linus'tur. Annesi hamileliğinin 7. ayında Benjamin Linus'un doğumunda ölmüştür. Annesi ölürken bebeğin isminin Benjamin olmasını Roger'dan istemiştir. Roger Linus daha sonraki yıllarda iş bulmakta zorluk çeker ve Roger Linus'a Benjamin Linus'un doğumu sırasında yardım eden Horace Goodspeed tarafından adada iş teklif edilir.

Roger Linus adada işçi olarak çalışmaya başlar. Adadaki çalışma pozisyonundan şikayet etmektedir ve adaya hademelik yapmak için gelmediğini söylemektedir. Benjamin'i doğumu sırasında kaybettiği Emily'i öldürmekle suçlar. Her sene Benjamin'in doğum günlerini unutur.Bir doğum gününde Benjamin'in adaya ilk geldiği gün tanıştığı arkadaşı Annie, Benjamin'e iki tahta oyuncak bebek gösterir. Bunlardan birini Ben'e hediye eder ve böylece onlar asla ayrılmayacaklarına inanırlar. Ben bu hediyeyi hayatı boyunca saklar.

Babası Benjamin'in bir doğum gününde annesi öldürmekle suçlayınca Benjamin ormana gider ve annesinin hayalini görür. Annesi Ben'e güvenlik çitlerini geçmeden daha zamanı değil der.

Başka bir sefer gidişinde ise çitleri gerekli kodu girerek aşar ve burada Richard Alpert ile karşılaşır. Richard Dharma girişimiyle savaşan Saldırganlar diye adlandırılan grubun bir üyesidir. Benjamin Richard'a Dharma Girişimi'nden nefret ettiğini ve Saldırganlar adlı gruba dahil olmak istediğini söyler. Richard ise eğer bunu gerçekten yapmak istiyorsa çok sabırlı olması gerektiğini söyler.

Yıllar sonra Ben de işçi olarak Dharma Girişimi bünyesinde çalışmaya başlar. Yine Benjamin'in bir doğum gününde Baba-oğul Roger ve Ben İnci İstasyonuna teslimat yapmak için giderler. Ben babasını gaz maskesi giydikten sonra zehirli gaz ile zehirler. Kışla "the Barracks" diye tabir edilen Dharma üyelerinin yaşadığı yere geri dönünce tüm Dharma üyelerinin öldüğünü ve Saldırganlar olarak tabir edilen grubun buraya girdiğini görür. Saldırganlar ayakkabi giymezler ve eski elbiseler giymişlerdir.

Benjamin daha sonraları Diğerleri grubunun uygulamada lideri konumuna yükselmiştir. Juliet Burke ne kadar kararların ortak verildiğini Jack'e söylesede Diğerleri Grubunda Ben'in tartışılmaz bir otoritesi vardır. Çünkü o Jacob ile iletişime giren tek kişidir.

Uçak düşmeden 2 gün önce Ben'in belkemiğinde önemli büyüklükte bir tümör saptanır. Uçağın düşüşüyle Ben, Goodwin'i kuyruk kısmına, Ethan'ı ise uçağın düşen orta bölümündeki kurtulanlar olup olmadığını öğrenmek için görevlendirir. Goodwin'in bu is icin gorevlendirilmesindeki en buyuk neden ise onun Juliet Burke'e duydugu buyuk asktır. Juliet'in Goodwinden ayrılması icin her seyi yapmaya hazırdır.

Bildiği diller arasında Türkçe de vardır.