Bektaşi

emre

Katılımcı
nah alirsiniz....

adamin bir ölmus ve hoca gelmis cenazesini yikamaya.fakat ölen adamin bir eli kalbinin üstünde duruyor bir elide seyinin üstünde.hoca meftayi yikamak icin bir kac kisiyi yanina alip odaya girerler.bakarlar ki adamin bir eli kalbinde bir eli seyinde duruyor.hemen yikamaya koyulmuslar.ellerini tutup yikadiktan sonra birakinca elleri tekrar eski yerlerine gidiyor.hayret icinde birbirlerine bakarlar.tekrar düzeltirler ellerini birakinca eller tekrar yerine gider.ahali hayretler icinde bir birlerine bakar ve anlamaya calisirlar bunun ne oldugunu.ama bir türlü cözemezler bu isin sirrini..derken iclerinden biri derki bu isi cözse cözse asagi köyde ki bektasi cözer demis.ve hemen bektasiyi cagirmaya adam yollamislar.
derken bektasi gelmis cenazenin yanina göturmusler hemen.bektasi de elleri kaldirip birakinca ellerin geri yerlerine gitigini görmüs.hafifce gülümsemis ve ahaliye dönerek sormus.\'EY AHALI BU ADAMDAN KIMLER ALACAKLI\'demis ve bütün köylü,imamda dahil olmak uzere herkez elini kaldirip.\'BEN ALACAKLIYIM\'demisler.
bektaside bunlara demis ki bu ellerin anlami su:\'KALBININ USTUNDEKI ELININ ANLAMI borcum borc..SEYININ USTUNDEKI ELIN ANLAMI ISE nah alirsiniz.....

emre

Katılımcı
karpuzun içi güzel dışı çirkin

bektaşi bir gün yolda gidiyormuş elindede karpuz varmış kesmiş ve yemeye baslamiş bakmış içi, pembe demiş ya rab karpuza bari biraz renk ve şeker verseydin kabuklarını kemire kemire yürüyormuş bakmış arkasından bir dilenci kabuklar yerde tolayıp ohh yarabbi çok şükür diyormus bektaşi de dilenciye bakıp görün işte aza kanaat edemiyen çoğu bulamaz demiş

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Allah şimdi ne yapıyor?

Bir gün yolda yaya giden bir bektaşinin önüne bir atlı çıktı: - "Baba" dedi, "bir müşkülüm var. Beni aydınlatır mısın?" Bektaşi yanıt verdi: - Elimden gelen bir şeyse, hay hay oğlum. - Şunu öğrenmek istiyorum: Şu anda Allah ne yapıyor? Sualin münasebetsizliğine içerleyen derviş, hiç belli etmemiş: - Yanıt veririm ama bir şartla, sen o attan in, ben bineyim. - Neden? - Böyle yüksek bir suale yüksekten yanıt vermek gerekir de ondan! Adam attan inmiş, Bektaşi binmiş. Adam: - "Hadi" demiş "söyle bakalım. Allah şimdi ne yapiyor?" Bektaşi: - "Ne yapacak" demiş, "atı senin gibi bir budalanın elinden alıp, benim gibi bir akıllıya veriyor". Ve çalakamçı uzaklaşmış