• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bankalara bayram şekeri!

BeReNN

Alyam?
Özel üye
SPK denetimine giren foreks işlemlerinde, daha önceki tebliğ taslağında işlem hakları ortadan kalkan bankalara son dakika acentelik etme yetkisi tanındı
660946_detay.jpg


SPK Başkanı Akgiray, “Bankalar bu kararı bilmiyordu. Bayram hediyesi oldu” diye esprili konuştu.

Denetim dışı, yüksek kaldıraçlı ve sadece internet üzerinden girilen tezgâhüstü piyasa olarak nitelendirilebilecek foreks piyasasında Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) bankalara 'bayram hediyesi' verildi! Bilindiği gibi foreks piyasasının SPK denetimine geçmesinin ardından Kurul'un hazırladığı tebliğ taslağına göre foreks işlemleri sadece SPK'nın kriterlerine uyan aracı kuluşlar yapabilecek ve bankalar işlem yetileri ortadan kalkacaktı. SPK Başkanı Vedat Akgiray, dün bir grup gazeteci ile yaptığı toplantıda foreks tebliğinin Kurul'un onayından geçtiğini ve 31 Ağustos itibarıyla yürürlüğe gireceğini söyledi. Akgiray, tebliğ taslağında yapılan değişiklik ile bankalara aracı kurumlarda hesap açılmasına aracılık ve işlemlerin tanıtımı ile sınırlı olarak acentelik hizmeti verebileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili daha önce yapılan görüşmelerde bankaların bu imkânının da olmadığı belirten Akgiray, “Dün yapılan Kurul toplantısında bankalara, acentelik hakkı verdik. Bu da bankalara bayram hediyesi oldu” diye esprili bir açıklama yaptı. 31 Ağustos'tan itibaren forekste müşteri teminatlarının müşterinin kendi adına Türkiye'de tutulacağını kaydeden Akgiray, foreks yapmak isteyen aracı kurumların yetki belgesi aldıktan sonra işlemlere başlayabileceğini kaydetti.
 

Top