Balıkçı...

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Buz gibi bir hava vardı dışarıda... Dışarı çıkmak cesaret isterdi. Evet o cesaret onda vardı. Elinde eski bir olta, yüreğinde kocaman yanlızlık, yüzünde yılların yorgunluğu, o halde kendini sahile attı. En yüksek kayalığın üstünden rastgele diyerek savurdu oltasını derinlere... Oltasına balık vurmasını beklerken, bir sigara yaktı, dumanını öyle bir savurdu ki gökyüzüne... Gece uzundu, ortalık sessiz sakin. Sadece denizin dalgaları fısıldıyor. Öyle bir fısıldıyor ki, en güzel besteye taş çıkartırcasına. Oltasını yokladı, boştu. Yeniden savurdu, dertlerini savurur gibi... Dertlerini savurmakta kolaymıydı acaba oltayı savurur gibi... Kollarında bile derman olmayan balıkçı. Dertleri derya olmuş, yaşamı ağlar gibi boşluk... Oysaki gençliğinde kaptanmış. Ne ülkelere yelken açmış... Yaşam işte nereden nereye, yaşamı ile ilgili pek konuşmazdı, pek anlatmazdı eskileri. Eskileri naftalinlemiş ve kaldırmıştı dolaba... Bir tek bana güvenirdi, iki kelam benle edrdi. O kadar yılmış ki yaşamdan, aslında insanlardan. Anlatamıyor ama ben anlıyordum. En azından anlamaya çalışıyordum. Rastgele balıkçı rastgele, diyerek yaklaştım yanına... Ha başka kimseleri koymaz yanına, bir ben, bir ben kalmış güvendiği sırtını dönebildiği... Evet olrtada bir hareket var asıl balıkçı dedim ümitle, asıldı. Büyük bir balık çıktı şansına. Yaşamda karşısına çıkmayan bir şansa inat... Bir daha salladı oltasını derinlere. Derin bir of çekerek bir sigara daha yaktı, geceyi yakar gibi. Hiç kaçmamış dertlerinden, hep yaşamış mücadele etmiş. Çekip gidenlerden olmamış. Hiç kolay olanı seçmemiş, hiç birşeyide kolay yaşamamış zaten. Böylede mutlu olmaya çalışıyordu, sır saklar gibi üzüntülerini derinlere saklayarak, tebessüm etmeye çalışıyordu. Sanki kendi dertleri yetmez gibi dertlilere derman olmaya çalışıyordu. Koca kaptan, vaybe hayata bak... Evet ya hayat herşeye gebe...Çek balıkçı çek oltayı geliyor bir balık daha. Artık yetr diyor, başka arkadaşlarda nasiplensin diyerek doğruyluyor yerinden. Muhtaçken bile bir başkasını düşünmek. Ne güzel bir duyguydu bu. Helal sana balıkçı helal. Denizdeki tüm balıklar feda olsun sana. Yolun açık olsun herdaima... (En kötü anlarda bile mutlu olmaya çalışmak bir başkasına destek olmak ve onu düşünmek, işte insan olmak) M.D.B.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Balikçi olmak bunu başarmak hepimize nasip olsun umarım. Onun yaşamışlıklarında karşı tepkiyi gösterecek haller dişinda. kalemine saglık alemdar yine çok güzeldi.